XI NIEDZIELA ZWYKŁA – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

XI NIEDZIELA ZWYKŁA – ogłoszenia parafialne

Za nami Uroczystość Bożego Ciała. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się we wspólnotowe świętowanie. Osobom, czynnie zaangażowanych w przebieg i przygotowanie procesji.


Dziękuję ks. Piotrowi, ks. Marcinowi, ks. Kanonikowi Janowi Mrowcy i ks. Emilowi za uczestnictwo i przewodniczenie poszczególnym etapom procesji, dziękuję Panu Organiście, Pani Emilii, pocztowi sztandarowemu strażaków z Tykocina, ministrantom, całej asyście procesyjnej, dziatwie i młodzieży noszącym feretrony, chorągwie i inne procesyjne przedmioty, władzom samorządowym, pracownikom gospodarki komunalnej, wszystkim tym, którzy udekorowali ołtarzyki oraz trasę przemarszu, dziękuję rodzicom, którzy nadzorowali całą dziecięcą formację dziewczynek, sypiących kwiatki. Były to wyjątkowe przeżycia dla całej naszej parafii. Bardzo nas cieszy fakt wielkiej staranności o detale i zaangażowania rodzin przygotowujących poszczególne ołtarzyki. Modlitwą wyrażamy naszą wdzięczność tym, którzy tak licznie (z różnych stron Polski) przybyli na wspólne świętowanie wdzięczności Bogu za Jego hojne dary.

Dziękujemy także Państwu Emilii i Mariuszowi Jabłońskim, za ufundowanie lodów wszystkim młodszym uczestnikom procesji. Cieszymy się tak liczną obecnością dzieci i faktem, że w tym roku nie zabrakło lodów. Zapraszamy dzieci na powtórkę w najbliższy czwartek.

Trwa Oktawa Bożego Ciała. Zapraszam codziennie na wieczorną Mszę Świętą o godzinie 17.00 i modlitwę śpiewanych nieszporów. Na zakończenie Oktawy – w najbliższy czwartek odbędzie się specjalne nabożeństwo tzw. „Ostatni Nieszpór”, połączony z błogosławieństwem dzieci oraz poświęceniem wianków z ziół i kwiatów, na zakończenie procesja eucharystyczna. Ponownie serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w procesji dzieci i młodzież!

Modlitwy Oktawy Bożego Ciała, są połączone z Nieszporami i procesjami eucharystycznymi. Jest to także dla dzieci i młodzieży okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty w związku zakończeniem Roku Szkolnego. Do modlitwy na godzinę 17.00 zapraszamy:

– w poniedziałek mieszkańców miejscowości Hermany, Nieciece, Kiermusy, Sierki i Saniki;

– we wtorek mieszkańców miejscowości Sawino, Lipniki, Siekierki, Dobki, Bagienki;

– w środę mieszkańców miejscowości Broniszewa, Popowlan, Stelmachowa.

         Wierni z wyznaczonych miejscowości uczestniczą czynnie w procesji eucharystycznej, niosąc baldachim, feretrony, chorągwie.

Natomiast w piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego – nabożeństwo, o godzinie 17.00; w tym dniu, z racji święta nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W sobotę we Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny – Msza Święta o godzinie 7.00 i 17.00.

         2. W najbliższy wtorek 13 czerwca br. – przypada liturgiczne wspomnienie Św. Antoniego Padewskiego – doroczny odpust w klasztorku. Suma odpustowa, połączona z procesją zostanie odprawiona o godzinie 11.00. Natomiast tego samego dnia o godzinie 18.30 – kolejne Nabożeństwo fatimskie. Serdecznie zapraszamy.

         3. W następną niedzielę będą zbierane ofiary do puszek na wsparcie Liturgicznej Służby Ołtarza – Ministrantów, w dniu dzisiejszym zbieramy datki do puszek na KUL i cele edukacyjne diecezji.

         4. W najbliższy wtorek – 13 czerwca na godzinę 14.00 – Muzeum w Tykocinie zaprasza do Domu Talmudycznego na prezentację XV-wiecznego inkunabułu Mariale eximii viri Bernardini de busti…  po pracach konserwatorskich. O efektach tych prac oraz o historii księgi opowie Krzysztof Kukliński. Wspomniany zabytek jest jednym z nielicznych zachowanych obiektów wchodzących w skład księgozbioru Zakonu Bernardynów w Tykocinie. Inkunabuł autorstwa włoskiego franciszkanina Bernardinusa de Bustis napisany został na chwałę Matki Bożej. Składa się z 63 traktatów w formie kazań. Egzemplarz posiadany przez Muzeum Podlaskie został wydany w 1496 roku w Strasbourgu w drukarni Martina Flocha. Inkunabuł oprawiony jest w twarde okładki pokryte skórą z tłoczonymi motywami roślinnymi. Warto nadmienić, iż w Polsce zachowały się tylko dwa egzemplarze opisywanej pozycji wydane w XV wieku.

5. Zakończyły się tegoroczne modlitwy o urodzaje i Boże Błogosławieństwo w rodzinach z poszczególnych miejscowości – dziękujemy za Wasze zaangażowanie się w te modlitwy i składane dary. Zauważamy, że trwa czas wytężonej pracy na polach, urozmaicony dynamicznymi zmianami pogody, nie ustawajmy we wspólnej modlitwie o szczęśliwe zebranie tegorocznych plonów. Podejmowany wysiłek żniw kończy się zwykle dziękczynieniem. Zwracamy się zatem już teraz do mieszkańców Sierk i Kolonii Tykocin – z prośbą o zorganizowanie wieńca dożynkowego i darów ołtarza; zachęcam do uczestnictwa w dziękczynieniu za plony pozostałe miejscowości parafii. Tegoroczne parafialne uroczystości dożynkowe odbędą się 3 września br. podczas Mszy Świętej o godzinie 12.00.

         6. W najbliższym czasie sakrament Małżeństwa mają zamiar zawrzeć następujące osoby: Zuzanna Baczewska, panna parafii tutejszej i Marcin Gosk, kawaler z parafii Puchały – zapowiedź I.

         7. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb – Śp. Jadwigi Czyżewskiej, lat 80 z Jeżewa Nowego. Wieczny odpoczynek…