X Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

X Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne

Za nami Uroczystość Bożego Ciała. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się we wspólnotowe świętowanie i widoczne powolne wychodzenie z pandemicznej izolacji – ku wolności do jakiej wyswobadza nas Chrystus.


Dziękuję, ks. Marcinowi, ks. Andrzejowi, ks. Piotrowi za uczestnictwo i przewodniczenie poszczególnym etapom procesji, dziękuję Panu Organiście, pocztowi sztandarowemu strażaków z Tykocina, ministrantom, dzieciom i opiekującymi się nimi rodzicami, naszej młodzieży, całej asyście procesyjnej, władzom samorządowym, pracownikom gospodarki komunalnej i Centrum Kultury, wszystkim, którzy zajmowali się projektowaniem i dekoracją ołtarzyków oraz całej trasy przemarszu. Były to wyjątkowe przeżycia dla całej naszej parafii. Modlitwą wyrażamy naszą wdzięczność tym, którzy tak licznie (z różnych stron świata) przybyli na wspólne świętowanie wdzięczności Bogu za Jego hojne dary.

Dziękujemy także Państwu Emilii i Mariuszowi Jabłońskim, za tradycyjne ufundowanie lodów wszystkim młodszym uczestnikom procesji. 

Trwa Oktawa Bożego Ciała. Zapraszam codziennie na wieczorną Mszę Świętą o godzinie 17.00 i modlitwę śpiewanych nieszporów. Na zakończenie Oktawy – w najbliższy czwartek odbędzie się specjalne nabożeństwo tzw. „Ostatni Nieszpór”, połączony z błogosławieństwem dzieci oraz poświęceniem wianków z ziół i kwiatów, na zakończenie procesja eucharystyczna. Ponownie serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w procesji dzieci i młodzież!

Modlitwy Oktawy Bożego Ciała, są połączone z Nieszporami i procesjami eucharystycznymi. Jest to także dla dzieci i młodzieży okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty w związku zakończeniem Roku Szkolnego. Do modlitwy na godzinę 17.00 zapraszamy:

– w poniedziałek mieszkańców miejscowości Hermany, Nieciece, Kiermusy, Sierki i Saniki;

– we wtorek mieszkańców miejscowości Sawino, Lipniki, Siekierki, Dobki, Bagienki;

– w środę mieszkańców miejscowości Broniszewa, Popowlan, Stelmachowa.

         Wierni z wyznaczonych miejscowości uczestniczą czynnie w procesji eucharystycznej, niosąc baldachim, feretrony, chorągwie.

Natomiast w piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego, w tym dniu, z racji święta nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

2. Kończą się dni modlitw o urodzaje, szczęśliwe zbiory i Boże błogosławieństwo w pracy dla rolników. Najbliższe modlitwy o urodzaje odbędą się:

7 czerwca br. o godzinie 19.00 – Sawino;

         8 czerwca br. o godzinie 10.00 – Bagienki;

13 czerwca br. o godzinie 15.00 – Sierki;

17 czerwca br. o godzinie 17.00 – Dobki.

          3. W niedzielę 13 czerwca br. podczas Mszy Świętej o godzinie 10.00 obchodzić będziemy wraz z władzami samorządowymi, dziatwą szkolną – 77 rocznicę tragicznych wydarzeń. 27 maja 1944 roku Niemcy aresztowali i wywieźli do obozów koncentracyjnych prawie wszystkich dorosłych mieszkańców Tykocina. W opustoszałym miasteczku pozostali tylko starsi ludzie i małe dzieci. Tą tragedią dotknięta jest niemal każda tykocińska rodzina. Podczas tegorocznych uroczystości nastąpi poświęcenie odrestaurowanej i na nowo zaaranżowanej kaplicy, dedykowanej wszelkim prześladowaniom jakimi byli poddawani mieszkańcy naszej parafii przez dwa zbrodnicze systemy – niemiecki narodowy socjalizm i sowiecki komunizm. Symbolem tych tragicznych wydarzeń były kwitnące bzy, które do dzisiaj wśród wielu przywołują wstrząsające wspomnienia. Chciałbym zatem prosić, aby osoby wybierające się na te uroczystości przyniosły ze sobą do świątyni małą gałązkę bzu, którą na dowód hołdu i pamięci złożymy w kaplicy wywiezionych i pomordowanych. 

4. Proszono mnie o podanie następującej informacji. Od 1 kwietnia na terenie całego kraju rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. W dniu 8 czerwca 2021 roku (wtorek) na ul. Stary Rynek (przy wejściu do posterunku policji) będzie rozstawiony mobilny punkt spisu, w którym pracownicy Głównego Urzędu Statystycznego będą przeprowadzać spis powszechny w godzinach 8 – 12. Serdecznie zapraszamy osoby, które nie są w stanie samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy. Na terenie gminy Tykocin 3 rachmistrzów rozpoczęło pracę spisową poprzez wywiad telefoniczny lub wywiad bezpośredni. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.

         5. Pragniemy przypomnieć, że wszystkie osoby, które od dłuższego czasu (ponad 6 miesięcy) mieszkają poza naszą parafią po zaświadczenia do sprawowania funkcji matki lub ojca chrzestnego, świadka bierzmowania – zgłaszają się do parafii, którą aktualnie zamieszkują; osoby zaś mieszkające na terenie naszej parafii, choćby kilka miesięcy, korzystające z praktyk religijnych w kościele parafialnym lub w klasztorku – po tego typu zaświadczenia zgłaszają się do naszej kancelarii parafialnej.

6. W najbliższym czasie Sakrament Małżeństwa mają zamiar zawrzeć następujące osoby: Agnieszka Grabowska, panna parafii tutejszej i Robert Konopka, kawaler z parafii Zawady – zapowiedź II; Dorota Sikorska, panna parafii tutejszej i Karol Sikorski kawaler z parafii zawady – zapowiedź I.

7. W dniu dzisiejszym w godzinach od 11-15, na Placu Czarnieckiego odbywa się organizowany przez nasz Urząd Miasta – festyn dedykowanym dzieciom. Na uczestników czekają liczne atrakcje.

8. Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Wieczory Biblijne”, które odbędzie się na plebanii w najbliższą środę o godzinie 19.30. Tematem konferencji oraz wspólnej dyskusji – będzie – cud chodzenia po wodzie oraz uzdrowienia w Genezaret. Zapraszamy.

9. Dziękujemy wszystkim osobom, które z życzliwością i systematycznością wspierają prace remontowo – konserwatorskie. W ostatnim czasie swój dar na ten cel złożyli następujący anonimowi ofiarodawcy: z Nieciec – 200zł, Jeżewa Nowego – 100zł. Bóg zapłać!

10. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Henryka Wysockiego lat 80, mieszkańca Tykocina. Wieczny odpoczynek…