VI Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

VI Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne

W związku ze wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes i obchodzonym 26 Światowym Dniu Chorego, pragniemy skierować serdeczne pozdrowienia i zaproszenie osób starszych, chorych i cierpiących. Jutro 12 lutego br. organizujemy w klasztorku – parafialne obchody Dnia Chorego. Połączone one będą z Mszą Świętą i modlitwą o uzdrowienie, której będzie przewodniczył ks. Mateusz Bajena z Parafii Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku.

Wszystkich chorych, niepełnosprawnych i im posługujących – serdecznie zapraszamy. Kierujemy także apel do osób, które dysponują samochodami, aby pomogli tym, którzy sami nie dadzą rady przybyć na tę uroczystość.

2. W najbliższą środę rozpoczynamy Wielki Post. Po raz kolejny mamy okazję przypomnieć sobie pewne szczególne zobowiązania, które w konkretny sposób mają pomagać nam w procesie wewnętrznej odnowy; są nimi modlitwa, post i jałmużna. Chcąc dobrze przeżyć Wielki Post, warto zrobić sobie także rachunek sumienia i udać się do konfesjonału, żeby Pan Bóg wybaczył nasze grzechy i umocnił nas w dobrym postępowaniu. Przed nami kolejna wielka jak Post szansa – „Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego”.

3. Dzisiaj rozpoczynamy 50 Tydzień Modlitw o trzeźwość narodu, przebiegał on będzie pod hasłem – „Ku trzeźwości Narodu!”. Jak każdego roku poprzez tę modlitwę pragniemy przeprosić Pana Boga za grzechy pijaństwa, błagać o łaskę trzeźwości dla uzależnionych i nadmiernie pijących, a także ożywić duszpasterstwo trzeźwości w naszej parafii. Zbyt często przeżywamy wiele smutnych i tragicznych chwil, które miały swoją przyczynę w nadużywaniu alkoholu. W najbliższym tygodniu powinniśmy włączyć się w nurt przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, by wyprosić łaski nawrócenia dla grzeszników. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych. Zachęcamy do podejmowania postanowień abstynenckich na czas całego Wielkiego Postu.

Zapraszam do wspólnego uczestnictwa w pięknych nabożeństwach tego okresu, które pozwolą nam jeszcze bardziej zbliżyć się do tajemnicy zbawczej śmierci Chrystusa. W niedzielę po Mszy o godzinie 12.00 będziemy wspólnie śpiewać „Gorzkie żale”, natomiast w każdy piątek o godzinie 17.00 – Droga krzyżowa. Najbliższa Droga Krzyżowa będzie naszą wspólną modlitwą o trzeźwość w rodzinach. W klasztorku Gorzkie Żale bezpośrednio po niedzielnej Mszy Świętej o godzinie 11.00, Droga Krzyżowa w każdy piątek wielkiego postu o 15.30, poprzedzona Mszą Świętą o godzinie 15.00.

Msze Święte w Środę Popielcową – połączona z posypaniem głów popiołem – będą odprawione o godzinie 8.00, 10.00 i 17.00; w klasztorku o godzinie 9.00 i 11.00.

Pragnę przypomnieć, iż w Środę Popielcową obowiązuje wszystkich katolików post ścisły; tzn. post jakościowy polegający na powstrzymaniu się od pokarmów mięsnych i post ilościowy – czyli spożywanie pokarmów raz do syta i dwa razy dla zaspokojenia głodu. Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 18 lat, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.

4. Od najbliższej środy – 14 lutego br. rozpoczynamy w naszej parafii spotkania Kursu Alfa. Co to jest Alfa? – To otwarta dla każdego szansa poznania i pogłębienia wiary chrześcijańskiej. Swobodna i przyjazna atmosfera, przystępna forma i humor. Każdy może brać udział w tych spotkaniach. Kurs adresowany jest w szczególności do tych, którzy chcą się zaznajomić z chrześcijaństwem, nowo nawróconych chrześcijan i tych, którzy chcą odświeżyć sobie podstawy wiary. Spotkania odbywać się będą w Alumnacie, w środy – początek o godzinie 18.45. Więcej informacji na plakatach. Zachęcamy do uczestnictwa. Zapisy u ks. Macieja.

5. Za tydzień, w niedzielę – po każdej Mszy Świętej zbierać do puszek datki na pomoc Misjom w świecie.

6. W dniach od 23 do 25 lutego roku odbędą się w Krypnie Trzeźwościowe rekolekcje Wielkopostne. Więcej informacji na plakacie.

         Przypominamy jednocześnie, że w każdy poniedziałek o godzinie 18.00 odbywa się na plebanii – spotkanie grupy Anonimowych Alkoholików. Przyjść może każdy, kto potrzebuje wsparcia; spotkania są otwarte dla wszystkich, którzy mają problem z nadużywaniem alkoholu i potrzebują pomocy.

7. Za tydzień w niedzielę, po Mszy Świętej o godzinie 12.00 odbędzie się spotkanie z dziećmi, które przygotowują się do I Komunii Świętej i ich rodzicami.

8. Dziękujemy Paniom ze Stelmachowa za pomoc i we wczorajszym sprzątaniu kościoła, z prośbą o podobne wsparcie w najbliższą sobotę (17 lutego br. na godzinę 10.00) zwracamy się do rodzin z ul. Gasztołda, ul. Jordyka i ul. Górnickiego.