VI Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

VI Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne

Niebawem rozpoczynamy święty czas Wielkiego Postu. Pragniemy przypomnieć o  pięknej tradycji, w której poprzez wyrzeczenia możemy wesprzeć potrzebujących. W tym okresie Kościół przypomina pewne szczególne zobowiązania, które w konkretny sposób mają pomagać wiernym w procesie wewnętrznej odnowy; są nimi modlitwa, post i jałmużna.

Chcąc dobrze przeżyć Wielki Post, warto zrobić sobie także rachunek sumienia i udać się do konfesjonału, żeby Pan Bóg wybaczył nasze grzechy i umocnił nas w dobrym postępowaniu. Przed nami kolejna wielka jak Post szansa, Jedynie w Bogu spokój znajdzie dusza.

Już dzisiaj rozpoczynamy 48 Tydzień Modlitw o trzeźwość narodu, przebiegał on będzie pod hasłem – Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu”. Jak każdego roku poprzez tę modlitwę pragniemy przeprosić Pana Boga za grzechy pijaństwa, błagać o łaskę trzeźwości dla uzależnionych i nadmiernie pijących, a także ożywić duszpasterstwo trzeźwości w naszej parafii. Zbyt często przeżywamy wiele smutnych i tragicznych chwil, które miały swoją przyczynę w nadużywaniu alkoholu. W najbliższym tygodniu powinniśmy włączyć się w nurt przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, by wyprosić łaski nawrócenia dla grzeszników. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych. Zachęcamy do podejmowania postanowień abstynenckich na czas całego Wielkiego Postu.

Zapraszam do wspólnego uczestnictwa w pięknych nabożeństwach tego okresu, które pozwolą nam jeszcze bardziej zbliżyć się do tajemnicy zbawczej śmierci Chrystusa. W niedzielę po Mszy o godzinie 10.00 będziemy wspólnie śpiewać „Gorzkie żale”, natomiast w każdy piątek o godzinie 17.00 – Droga krzyżowa. Najbliższa Droga Krzyżowa będzie naszą wspólną modlitwą o trzeźwość w rodzinach.

Msze Święte w Środę Popielcową – połączona z posypaniem głów popiołem – będą odprawione o godzinie 8.00, 10.00 i 17.00.

Pragnę przypomnieć, iż w Środę Popielcową obowiązuje wszystkich katolików post ścisły; tzn. post jakościowy polegający na powstrzymaniu się od pokarmów mięsnych i post ilościowy – czyli spożywanie pokarmów raz do syta i dwa razy dla zaspokojenia głodu. Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 18 lat, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.

2. W dniu dzisiejszym po każdej Mszy Świętej będą zbierane ofiary do puszek z przeznaczeniem na misje w świecie.