Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – ogłoszenia parafialne

Przed nami dwa wyjątkowe dni: Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Dobre przeżycie tych dni może pięknie przebudować nasz świat, a nawet zmieniać wieczność, która i na nas czeka. Modląc się za zmarłych, pokazujemy, ze nadal ich kochamy i mamy nadzieję na spotkanie z nimi. Weźmy liczny udział we wspólnych modlitwach. Starajmy się pobożnie uczestniczyć w tych uroczystościach, gdyż przyda się to i nam, i tym którzy odeszli.

W Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – w kościele parafialnym jednakowy porządek nabożeństw:

Msza Święta o godzinie 8.00, 10.00 oraz 17.00

(NIE BĘDZIE NABOŻEŃSTWA O GODZINIE 12.00)

Po Mszy Świętej o godzinie 10.00 wyruszy z kościoła parafialnego procesja na cmentarz grzebalny, podczas której zostaną odmówione specjalne modlitwy za zmarłych, całość zakończy Msza Święta w kaplicy cmentarnej, około godziny 12.00. Dopiero wtedy powinniśmy rozejść się na mogiły naszych zmarłych.

            W klasztorku:

w Uroczystość Wszystkich Świętych Msze Święte o godzinie 9.00 i 11.00;

w Dzień Zaduszny Msza Święta o godzinie 9.00.

W dniach Oktawy Wszystkich Świętych (od czwartku do środy włącznie), w sposób szczególny modlimy się za zmarłych. W kaplicy cmentarnej będzie odprawiana codziennie (z wyjątkiem niedzieli) Msza Święta o godzinie 17.00; podczas której będą czytane tzw. jednorazowe wypominki. Kartki do wypisania imion zmarłych można otrzymać dzisiaj i jutro po każdej Mszy Świętej. Od 1 do 8 listopada, każdorazowo odwiedzając cmentarz i odmawiając modlitwę za zmarłych, możemy uzyskać dla nich odpust zupełny, czyli darowanie doczesnej kary za grzechy odpuszczone już co do winy. Dla zyskania odpustu należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, wzbudzić akt wyzbycia się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz pomodlić się w intencjach papieskich. Nie zaniedbujmy tej pobożnej praktyki – dzięki niej możemy pomóc tym, którzy nas poprzedzili w drodze do domu Ojca.

Informujemy, że w dniach Oktawy, w kościele parafialnym Mszy Świętej o godzinie 17.00 – nie będzie!

Dziękujemy wszystkim, którzy zadbali o porządek na grobach bliskich i starali się o to troszczyć w przeciągu całego roku. Zwracamy się z apelem o jeszcze bardziej systematyczną opiekę; z racji braku miejsc do nowych pochówków zaniedbane mogiły będą musiały być zlikwidowane.

Trwa intensywna współpraca z samorządem nad procedurami jak najszybszego powiększenia cmentarza. Można mieć nadzieję, że w następnych latach problem ten zostanie pozytywnie uregulowany. 

Także dzisiaj po każdej Mszy świętej można w zakrystii oraz w godzinach funkcjonowania kancelarii –  zamawiać modlitwy za zmarłych tzw. wypominki, które będą czytane już od najbliższej niedzieli.

W nawiązaniu do starej tradycji Kościoła w Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny można przy wieży dzwonów zamawiać tzw. podzwonne za zmarłych.

2. W dniach 29 października do 1 listopada br. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej, Teatr Amatorski z Tykocina i Komputowa Chorągiew im. Stefana Czarnieckiego przeprowadzą wzorem ubiegłych lat – kwestę RATUJMY ZABYTKI CMENTARZA PARAFIALNEGO W TYKOCINIE. W wyniku takich zbiórek z ostatnich lat we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej dokonaliśmy remontu tzw. katakumb. Najbliższe inwestycje będą związane z remontem kaplicy cmentarnej. Po raz kolejny zwracamy się z prośbą o wsparcie tej akcji.

3. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

– w czwartek poza modlitwą za zmarłych polecanych w wypominkach pomodlimy się za zmarłych kapłanów, zwłaszcza tych, którzy towarzyszyli nam na drogach wiary, przygotowywali i udzielali sakramentów oraz o nowe powołania do służby Bożej;

w Pierwszy Piątek i Pierwszą Sobotę miesiąca nabożeństwo połączone będzie z Mszą Świętą o godzinie 6.30 oraz 17-tej w kaplicy cmentarnej.

4. Dziękujemy wszystkim, którzy systematycznie wspierają prace remontowo-konserwatorskie prowadzone przy naszym kościele. W ostatnim tygodniu swój dar na ten cel złożyli następujący anonimowi ofiarodawcy: z USA – 500zł, Sanik – 200zł, Kolonii Tykocin – 100zł.

Dziękujemy także rodzinie, która co roku, w tym okresie ofiarowuje kwiaty do dekoracji ołtarzy kościoła. Bóg zapłać!

Dziękujemy mieszkańcom z ul. Zacerkiewnej i ul. Browarnej za pomoc i we wczorajszym sprzątaniu kościoła, z prośbą o podobne wsparcie w najbliższą sobotę (4 listopada br., na godzinę 10.00) zwracamy się do rodzin z ul. Zagumiennej.

5. W minionym tygodni odbył się pogrzeb Śp. Jerzego Krasickiego, lat 60, pochodzącego z naszej parafii. Wieczny odpoczynek…