Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Wszystkich Wiernych Zmarłych – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Wszystkich Wiernych Zmarłych – ogłoszenia parafialne

W tym tygodniu przypada Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Święta te są niezwykłą szansą dla nas pielgrzymujących do wieczności i dla tych, którzy nią już żyją. Modląc się za zmarłych – świadczymy, że nadal ich kochamy i mamy nadzieję na spotkanie z nimi. Weźmy liczny udział we wspólnych modlitwach. Starajmy się pobożnie uczestniczyć w tym święcie.


Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – w kościele parafialnym jednakowy porządek nabożeństw:

Msza Święta o godzinie 8.00, 10.00 oraz 17.00

(NIE BĘDZIE NABOŻEŃSTWA O GODZINIE 12.00)

Po Mszy Świętej o godzinie 10.00 wyruszy z kościoła parafialnego procesja na cmentarz grzebalny, podczas której zostaną odmówione specjalne modlitwy za zmarłych, całość zakończy Msza Święta w kaplicy cmentarnej, około godziny 12.00. po Mszy Świętej istnieje możliwość poświęcenia nowo postawionych pomników nagrobnych.

W klasztorku:

w Uroczystość Wszystkich Świętych Msze Święte o godzinie 9.00 i 11.00;

w Dzień Zaduszny Msza Święta o godzinie 9.00.

Zachęcamy także do korzystania z Sakramentu Pokuty, byśmy mogli zmarłym zanieść nie tylko coraz droższe kwiaty, znicze i inne nagrobne gadżety, ale przede wszystkim – naszą modlitwą i Komunią Świętą – dotknąć ich świata, wesprzeć ich pragnienia. W dniach Oktawy Wszystkich Świętych (od piątku do środy – 8 listopada włącznie), w sposób szczególny modlimy się za zmarłych. W kaplicy cmentarnej będzie odprawiana codziennie (z wyjątkiem niedzieli) Msza Święta o godzinie 17.00; podczas której będą czytane tzw. jednorazowe wypominki. Od 1 do 8 listopada, każdorazowo odwiedzając cmentarz i odmawiając modlitwę za zmarłych, możemy uzyskać dla nich odpust zupełny, czyli darowanie doczesnej kary za grzechy odpuszczone już co do winy. Dla zyskania odpustu należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, wzbudzić akt wyzbycia się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz pomodlić się w intencjach papieskich.

Informujemy, że w dniach Oktawy, w kościele parafialnym nie będzie Mszy Świętej o godzinie 17.00!

Dziękujemy wszystkim, którzy zadbali o porządek na grobach bliskich i starali się o to troszczyć w przeciągu całego roku. Ponawiam moją prośbę (skierowaną tylko na czas świąt) o zabieranie śmieci do swoich przydomowych pojemników lub kompostowników, jeśli to jednak jest zbyt wielkie wyzwanie proszę o pozostawiane śmieci we właściwych, przygotowanych do tego miejscach – kontenerach. Dziękujemy wszystkim, którzy życzliwie przyjęli nasz świąteczny apel, dotyczący zabierania śmieci.

Jak możecie zauważyć, w związku z intensywnymi opadami i prowadzonymi pracami – sytuacja na parkingu przed cmentarzem staje się trudna; dlatego na czas uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznych uruchamiamy tymczasowy parking na nowym cmentarzu, w wydzielonym sektorze. Z racji miękkiego podłoża prosimy o roztropne parkowanie. Informujemy, że w dniach 1 i 2 listopada tymczasowy parking będzie otwarty w godzinach od 8.00 do 18.00. Należy tez pamiętać, że istnieje przejście z nowego na stary cmentarz przez furtkę, znajdującą się w narożniku parkanu od strony południowej (pól).

Tradycyjnie w dniach naszej pamięci o zmarłych przeprowadzona zostanie na kwesta na ratowanie zabytków znajdujących się na naszym cmentarzu. Celem kwesty będzie ratowanie zabytkowych nagrobków przedstawiających największą wartość dla historii naszej parafii oraz renowację kaplicy cmentarnej. Kwesta odbywać się będzie od 1 do 2 listopada br. w godzinach od 9.00 do 15.00 W kweście wezmą udział młodzi wolontariusze, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej, Tykociński Teatr Amatorski oraz członkowie Komputowej Chorągwi Czarnieckiego. Apelujemy o Waszą wrażliwość i życzliwość.

      Także dzisiaj po każdej Mszy świętej można w zakrystii oraz w godzinach funkcjonowania kancelarii – zamawiać modlitwy za zmarłych tzw. wypominki, które będą czytane już od najbliższej niedzieli. Istnieje możliwość składania datków także przy pomocy kart płatniczych i telefonów, pozwalających na płatności zbliżeniowe.

       W nawiązaniu do starej tradycji Kościoła w Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny można przy wieży dzwonów zamawiać tzw. podzwonne za zmarłych.

2. W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca, nabożeństwa tych dni będą połączone z poranną i wieczorną Mszą Świętą.

         3. Składam serdeczne podziękowania Wszystkim osobom i rodzinom, które okazują swoją życzliwą pomoc i wsparcie prowadzonego remontu naszej świątyni. W ostatnim czasie swój dar na ten cel złożyli następujący anonimowi ofiarodawcy: z Łopuchowa – 500zł oraz rodzice i chrzestni dzieci, które przyjęły Chrzest Święty 200 i 500zł. Bóg zapłać!

W dniu dzisiejszym po każdej Mszy Świętej zbieramy datki do puszek na wsparcie Liturgicznej Służby Ołtarza – ministrantów.

         4. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Józef Trypuć, lat 77 z Kolonii Tykocin, Śp. Marianna Kundzicz, lat 84, z Siekierk. Wieczny odpoczynek…