Ogłoszenia parafialne – III Niedziela Wielkiego Postu. - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

Ogłoszenia parafialne – III Niedziela Wielkiego Postu.

Trwamy w okresie pokuty i nawrócenia – dziś przypada już trzecia niedziela Wielkiego Postu. Po raz kolejny słyszymy słowa Zbawiciela: „Nawracajcie się, bliskie jest królestwo niebieskie”. Bóg daje nam czas na wydawanie owoców nawrócenia. Nie marnujmy go. Zapraszamy dzisiaj na środowe nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym o godz. 19.00. Niech rozważanie męki Zbawiciela będzie dla nas okazją do wchodzenia w tajemnicę bliskości Pana, powstawania z upadków i naszej usilnej prośby o pokój na Ukrainie.


2. W piątek, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia obchodzimyDzień Świętości Życia. Życie człowieka jest największym darem Boga. Nikt nie ma prawa tego daru niszczyć. Przykazanie Boże stoi na straży życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Dlatego aborcja i eutanazja są naruszeniem świętości życia ludzkiego. Wzywając orędownictwa Maryi, która zgodziła się być Matką Syna Bożego, polecajmy Bogu każde poczęte dziecko, aby było z miłością przyjęte, oraz osoby starsze i chore, aby były otaczane szacunkiem i pomocą. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia. Takie zobowiązanie będzie można podjąć uroczyście po piątkowej Drodze Krzyżowej.

         3. W czwartek, 24 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy narażając własne życie, spieszyli z pomocą potrzebującym. Tego też dnia o godzinie 11.00 Muzeum w Tykocinie zaprasza do Wielkiej Synagogi na ogólnopolską sesję naukową pt. Pięćset lat osadnictwa żydowskiego w Tykocinie. Wspólna debata dotyczyć będzie następujących kwestii – początków osadnictwa, roli społeczności żydowskiej w okresie przedrozbiorowym, żydowscy uczeni i artyści, polityka zaborców względem Żydów etc. Wstęp wolny.

         4. W najbliższym czasie sakrament Małżeństwa mają zamiar zawrzeć następujące osoby – Andrzej Sierko, kawaler z parafii Choroszcz i Anna Malecka, panna parafii tutejszej – zapowiedź II.

         5. Ponawiamy nasze zaproszenie do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, odprawianych w każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 15.30 (klasztorek) i 17.30 (kościół parafialny). Przypominam, że bezpośrednio po niedzielnej Mszy Świętej o godzinie 11.00 (klasztorek) i 12.00 (kościół parafialny) śpiewamy – Gorzkie Żale.

6. Dziękujemy za ofiary, które w ostatnim czasie złożono na wsparcie parafialnych inwestycji, związanych głównie z rozbudową cmentarza. Ofiarodawcami byli – anonimowi ofiarodawcy z Rzędzian – 200zł, Jeżewa Starego – 100zł oraz 3 000zł, które złożył anonimowy ofiarodawca z przeznaczeniem na rozbudowę cmentarza. Bóg zapłać!

         Pragnę poinformować, że po przeprowadzeniu dość skomplikowanych procedur -otrzymaliśmy pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wycinkę dwóch lip na cmentarzu grzebalnym. Wstępny koszt usunięcia tych drzew będzie wynosił 3 600złotych. Pragnę złożyć podziękowanie grupie osób, które z własnej inicjatywy zorganizowały społeczną zbiórkę i przekazały mi na ten cel 2 850 złotych. Bóg zapłać wszystkim, którzy wsparli tę inicjatywę.

Chciałbym poinformować, że z pomocą ludzi dobrej woli rozpoczęliśmy przygotowania organistówki do przyjęcia uchodźców z Ukrainy; niestety pomieszczenia, w których nikt nie mieszkał od dłuższego czasu wymagają pewnych remontów i doinwestowania, by móc godnie przyjąć rodziny, które potrzebowałyby pomocy. Pragnę podziękować za prace, które zostały wykonane – Panu Wojciechowi Sokołowskiemu, Przemysławowi Cimochowi, Mirosławowi Torebko i innym. Bóg zapłać!

5. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Tadeusza Roszkowskiego, lat 91, z Kolonii Pajewo, Śp. Stanisława Kozłowskiego, lat 49 z Łopuchowa, Śp. Witalisa Choińskiego, lat 81 z Łopuchowa oraz Śp. Alicji Rogalewskiej, lat 90 z Sanik. Wieczny odpoczynek…