Niedziela Palmowa – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

Niedziela Palmowa – ogłoszenia parafialne

Rozpoczynamy Wielki Tydzień – jest on wielki jak Miłość, która dała się ukrzyżować dla naszego zbawienia i jak Nadzieja, która wraz z jutrzenką rozbłysła w poranek Wielkanocny. Wielki Tydzień serca nam odmienia – ciszą i powagą. Pełnią zamyślenia.

Przed nami najważniejsze święta  w całym roku. Serdecznie zachęcamy i prosimy –  postarajcie się jak najpełniej uczestniczyć w bogatej liturgii tych dni. To jedno święto trwające 3 dni!

Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w:

          Wielki Czwartek wieczorem o godzinie 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej.

Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanego „ciemnicą”). Adoracja potrwa do godziny 21.00.  Podczas procesji będziemy śpiewać hymn Pange lingua (Sław języku tajemnicę), za którego odmówienie tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny. Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godzinie 8.00 modlitwą tzw. „Ciemnej Jutrzni”. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w tę modlitwę, postaramy się przygotować teksty, mile widziane są także urządzania przenośne, na których można wgrać teksty lub przeczytać ze strony internetowej. Zachęcamy też do całodniowej indywidualnej i grupowej adoracji.

         W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Za uczczenie krzyża w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym liturgię rozpoczniemy o godzinie 18.00. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego Grobu Bożego, gdzie adoracja trwać będzie do godziny 21.00.

Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18, a rozpoczęciem 60 roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. 
W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego. W Oktawie Wielkiejnocy będzie ona odprawiana po Mszy Świętej porannej.

Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim. Adorację rozpoczniemy o godzinie 8.00 modlitwą „ciemnej Jutrzni”. Zachęcamy do nawiedzenia Grobu Pańskiego i indywidualnej adoracji, tak w kościele parafialnym, jak i w klasztorku. Postarajmy się znaleźć czas 
w przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed naszym Panem i Zbawicielem. Zapraszam do adoracji Grobu Pańskiego dzieci i młodzież, poszczególne grupy parafialne (Kółka Różańcowe, Rodzina Radio Maryja…) Rozkład dyżurów wywieszony w gablocie. Zachęcamy także do odwiedzenia i adoracji Grobu Pańskiego w klasztorku.

Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny odbywać się w kościele parafialnym od godziny 7.00 do 9.00 oraz od godziny 15.00 do 16.00. W pozostałych miejscowościach według ustalonego w minionych latach porządku. Prosimy o przysłanie pojazdów.

Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godzinie 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – Wigilię Paschalną. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział 
w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczynia na wodę święconą. Po zakończonej liturgii rozpocznie się adoracja Grobu Pańskiego i trwać będzie, aż do Rezurekcji. Od godziny 23.00 rozpocznie się adoracja przygotowana przez młodzież naszej parafii, to niezwykła propozycja – warto z niej skorzystać! Bardzo też proszę Panów Strażaków z poszczególnych miejscowości naszej parafii o zorganizowanie całonocnej warty przy Grobie Pańskim

         W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godzinie 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami.

Uroczystości Triduum Paschalnego w klasztorku będą przebiegać według następującego porządku:

Wielki Czwartek, Wielki Piątek – godzina 16.00

Wielka Sobota – godzina 19.00.

W KLASZTORKU I KOŚCIELE PARAFIALNYM – REZUREKCJA o godzinie 6.00.

Następne Msze święte:

10.00, 12.00 i 17.00. (kościół parafialny)

              9.00, 11.00 (klasztorek)

Osoby, które noszą chorągwie i feretrony proszę o właściwe, wcześniejsze przygotowanie tych rzeczy do rezurekcyjnej procesji!.

         W drugi dzień świąt Wielkiejnocy porządek podobny jak w każdą niedzielę:

8.00; 10.00; 12.00 i 17.00.

ofiary składane na tacę przeznaczone są na KUL i cele edukacyjne diecezji.

Osoby chore, starsze, które nie mogły skorzystać z przedświątecznej spowiedzi, odwiedzać będziemy w ich domach w Wielki Wtorek od godziny 9.00 tej.

2. Dziękujemy zatem serdecznie wszystkim, którzy dostrzegają wielkość wyzwania jakie stoi przed naszą wspólnotą i wspierają podjęty wysiłek remontu kościoła, powiększenia  cmentarza grzebalnego – modlitwami i darami serca. W ostatnim czasie swój dar na wsparcie prowadzonego remontu złożyli następujący anonimowi ofiarodawcy z Nieciec – 500zł i Tykocina – 150 zł. Bóg zapłać! Informujemy także, że istnieje możliwość po każdej Mszy Świętej, w zakrystii – składania datków na remont kościoła przy pomocy kart płatniczych i telefonów komórkowych pozwalających na płatności zbliżeniowe.

Pragniemy złożyć podziękowanie opiekunom grupy młodzieży, która wczoraj uczestniczyła w odbywających się, w Ostrowi Mazowieckiej – Diecezjalnych Światowych Dniach Młodzieży. Podziękowania kierujemy także pod adresem młodych uczestników tego spotkania.

3. Dzieci, które brały udział w akcji Caritas „Jałmużna Wielkopostna” proszę, aby przyniosły swoje skarbonki i złożyły je przy Grobie Pańskim.

4. Dziękuję paniom z Popowlan, za wczorajsze sprzątanie kościoła; z prośbą o podobne wsparcie w najbliższy czwartek 18 kwietnia, na godzinę 10.00 zwracamy się do rodzin z Lipnik i Bagienek.

         5. W dniach od 18 do 19 maja br. organizowana jest pielgrzymka do Częstochowy i na Święty Krzyż. Koszt 200zł. Zapisy i więcej informacji, u Pani Ewy Jaroszewskiej tel. 784 044 188

6. Caritas Diecezji Łomżyńskiej organizuje w dniach 12.07 – 21.07.2019 oraz 21.07.2019 – 30.07.2019 w Ptakach koło Nowogrodu – wakacyjny wypoczynek dla dzieci z terenów rolniczych. Koszt 200zł od osoby. Osoby zainteresowane wyjazdem powinny się zgłaszać do siedziby MGOPS w Tykocinie, ul. Złota 2.

         7. Grupa młodych reżyserów ze Szkoły Filmowej w Łodzi zaprasza chętnych do roli statystów w kręconym przez nich filmie. Spotkanie rozpocznie się w najbliższy wtorek, przy synagodze o godzinie 12.00.

8. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Teresy Waldmajer, lat 73, mieszkanki Tykocina, Śp. Wandy Olszewskiej lat 78 z Kolonii Pajewo.. Wieczny odpoczynek…