III Niedziela Adwentu – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

III Niedziela Adwentu – ogłoszenia parafialne

1. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, przewodniczył im będzie Ojciec Andrzej Bielat – dominikanin. Głównymi dniami spowiedzi będzie poniedziałek i wtorek. Porządek rekolekcyjnych nabożeństw będzie następujący:


Poniedziałek – godzina 8.00 i 12.00 Msza Święta z nauką ogólną w kościele parafialnym; godzina 10.30 – Msza Święta w klasztorku, połączona z udzieleniem Sakramentu Chorych, na którą zapraszamy szczególne osoby chore; godzina 17.00 – Msza Święta z nauką do dzieci i młodzieży.

Wtorek – godzina 8.00, 10.00 i 12.00 Msza Święta z nauką ogólną; 17.00 – Msza Święta z nauką do dzieci i młodzieży.

Zwracam się z prośbą do was wszystkich postarajcie się gorliwie skorzystać z rekolekcji. Będzie to przed świętami najlepsza okazja do spowiedzi. Proszę także – zwłaszcza posiadaczy samochodów – abyście pomogli jedni drugim w dojechaniu do kościoła, to piękna możliwość zrobienia adwentowego dobrego uczynku. Chorych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w rekolekcjach i uroczystościach świąt, będziemy odwiedzali w piątek 22 grudnia br. od godzin porannych. Chorych można zgłaszać w zakrystii po każdej Mszy Świętej.

Już w następną niedzielę rozpoczniemy radosne Święta Narodzenia Pańskiego. Witam serdecznie wszystkich przybywających do nas Gości. Dziękujemy za świąteczne życzenia, które z różnych stron świata, od osób prywatnych, instytucji – docierają do naszej parafii.

Zapraszamy do wspólnego świętowania radości Bożego Narodzenia. Tradycyjnie rozpoczniemy odprawianą o północy – Pasterką, którą poprzedzi wspólny śpiew kolęd od godziny 23.30. W klasztorku nabożeństwo antycypujące radość Bożego Narodzenia zostanie odprawione o godzinie 22.00.

Mszę Świętą o północy pragnę odprawić w intencji Wszystkich Dobroczyńców, którzy ciągle, tak bardzo ofiarnie na wszelki możliwy sposób wspierają remont naszej świątyni.

   Porządek Mszy świętych

Dzień Bożego Narodzenia:

                  KOŚCIÓŁ PARAFIALNY: 10.00; 12.00 i 17.00

                  KLASZTOREK: 9.00 i 11.00.

II Dzień Bożego Narodzenia:

                    KOŚCIÓŁ PARAFIALNY: 8.00; 10.00; 12.00 i 17.00,

                    KLASZTOREK: 9.00 i 11.00.

         Podczas Pasterki będziemy składać ofiary na Fundusz Obrony Życia, natomiast w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia taca na KUL i cele edukacyjne diecezji.

Chociaż liturgiczne świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczniemy od Pasterki to wcześniej w naszych domach zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy. Takie spotkanie – to dobra okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Bardzo prosimy skorzystajcie z tej szansy. Zdecydowanie łatwiej w takim czasie się przebacza i prosi o przebaczenie.

Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata, łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie stawiajcie na wigilijnym stole alkoholu. Przy tej okazji pamiętajmy także o ludziach biednych i samotnych. Bolesny dla wielu z nas będzie brak przy wigilijnym stole osób, którzy tak szybko i niespodziewanie odeszli od nas do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili. Niech modlitwa tej wyjątkowej chwili – połączy nas wszystkich.

2. Niebawem spotkamy się przy wigilijnym stole, połamiemy się opłatkiem. Przygotowaliśmy specjalny obrzęd Wieczerzy Wigilijnej, który jest wyłożony na stoliku z prasą. Zawiera on czytania i modlitwy, jakimi powinniśmy rozpoczynać Wigilię – zachęcamy do skorzystania z tej pomocy podczas rodzinnej liturgii.

3. Trwa akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy dzieciom, dzięki której pomoc otrzymało kilka milionów dzieci z najuboższych polskich rodzin. Świece w cenie 20 złotych za sztukę można nabyć w zakrystii po każdej Mszy Świętej.

Rodziny, które nie mają jeszcze opłatków – mogą odbierać je w zakrystii po każdej Mszy Świętej.

4. W tym roku, korzystając jeszcze ze świątecznej obecności większości członków rodziny, pragniemy po Bożym Narodzeniu rozpocząć wizytę duszpasterską rodzin. Do wspólnego kolędowania, tradycyjnie zapraszamy księdza dra Marcina Roszkowskiego – Dyrektora DPS w Tykocinie. Rozpoczniemy w czwartek 28 grudnia br. Głównym celem duszpasterskiej wizyty rodzin jest wspólna modlitwa, błogosławieństwo rodziny i domu oraz rozmowa o planach na przyszłość oraz problemach, którymi żyje parafia i dana rodzina.

Zachęcamy, aby podczas kolędy była obecna cała rodzina – od najmłodszych, a na seniorach rodu skończywszy. Pragniemy szczegółowo uaktualnić kartoteką parafialną, dlatego usuwać z niej będziemy osoby, od wielu lat nie widziane w naszej wspólnocie, związane obecnie z innymi parafiami – miejsca ich zamieszkiwania. Z radością powitamy nowe rodziny, które sprowadziły się do naszej wspólnoty.

W miejscu naszego wspólnego spotkania powinien być przygotowany stół, na którym ustawiony jest krzyż ze świecami, woda święcona, kropidło. W miarę możliwości – Pismo Święte i zeszyty od religii uczących się dzieci, także tych ze szkół ponad podstawowych.

W związku z kolędą tylko w miesiącu styczniu – zawieszamy odprawianie Mszy Świętej wieczornej o godzinie 17.00. Zmiana dotyczy tylko dni powszednich, oprócz niedziel i świąt.

Proszę, zatem wyznaczoną przez społeczność danej wioski lub ulicy osobę, aby w określonym dniu przyjechała po księdza na godzinę 8.30 (wioski, 9.30 po ks. Marcina) i 15.30 (Tykocin). Podaję porządek kolędy:

Czwartek (28 grudnia 2023 r.)

 Stelmachowo – 2 ks.

ul. Choroszczańska bloki – 2 ks.

Piątek (29 grudnia 2023r.)

Popowlany – 2 ks.

ul. Kaczorowska – 2 ks.

         Sobota (30 grudnia 2023 r.)

Nieciece i Kiermusy – 2 ks.

ul. Poświętna, Pl. Czarnieckiego, ul. Puchalskiego – 1 ks.

ul. Gasztołda – 1 ks.

Wtorek (2 stycznia 2024r.)

Sawino – 3 ks.

ul. Ogrodowa – 1 ks.

ul. Górnickiego – 1 ks.

ul. Wiesiołowskiego – 1 ks.

         Środa (3 stycznia 2024r.)

Łopuchowo – 3 ks.

ul. Klasztorna i ul. Kochanowskiego – 3 ks.

Czwartek (4 stycznia 2024r.)

Jeżewo Stare – 2 ks.

Jeżewo Nowe – 1 ks.

ul. Glogera – 2 ks.

ul. Browarna – 1 ks.

         Piątek (5 stycznia 2024r.)

Sierki – 3 ks.

ul. Sokołowska – 3 ks.

Niedziela (7 stycznia 2024r. od godziny 14.00)

ul. Bernardyńska, ul. Jordyka – 1 ks.

ul. Nadkanalna – 1 ks.

         Poniedziałek (8 stycznia 2024r.)

Saniki – 3 ks.

ul. Zagumienna – 2 ks.

ul. Kozia – 1 ks.

Wtorek (9 stycznia 2024r.)

Siekierki – 3 ks.

ul. Piłsudskiego – 3 ks.

         Środa (10 stycznia 2024 r.)

Kolonia Tykocin – 2 ks.

Dobki – 1 ks.    

ul. Złota – 1 ks.

ul. Choroszczańska – 1 ks.

ul. Zacerkiewna – 1 ks.

Czwartek (11 stycznia 2024 r.)

Stelmachowo Kolonia – 1 ks.

Hermany – 1 ks.

Broniszewo – 1 ks.

ul. Holendry, Piekarska i Kombatantów. – 3 ks.

         Piątek (12 stycznia 2024 r.)

Bagienki – 1 ks.

Lipniki – 1 ks.

Pajewo Kolonie – 1 ks.

ul. 11 Listopada – 3 ks.

Zastrzegamy, że z przyczyn od nas niezależnych i nieprzewidywalnych – rozkład wizyt kolędowych może ulec niewielkim zmianom. Rodziny, które z różnych przyczyn nie mogły przyjąć księdza po kolędzie będziemy mogli odwiedzić w późniejszym terminie, po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty.

         5. W najbliższy czwartek 21 grudnia po Mszy Świętej o godzinie 17.00 odbędzie się specjalny adwentowy koncert muzyki sakralnej w wykonaniu studentów i pedagogów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Filia w Białymstoku. W programie śpiew gregoriański i dawna polifonia wokalna. Zapraszamy!

6. Jak zapowiadaliśmy w dniu dzisiejszym po każdej Mszy Świętej będą zbierane datki na wsparcie Liturgicznej Służby Ołtarza – ministrantów.

         7. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Danuty Strękowskiej, lat 57 z USA oraz Śp. Józefa Perkowskiego, lat 95 z Tykocina. Wieczny odpoczynek…