VIII Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

VIII Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne

„W domu mądrego bogactwa pozostają na służbie, u głupca zaś zajmują miejsce na tronie”. (Seneka) 

     Niebawem rozpoczynamy święty czas Wielkiego Postu. Pragnę przypomnieć o  pięknej tradycji, w której poprzez wyrzeczenia możemy wesprzeć potrzebujących. W tym okresie Kościół przypomina pewne szczególne zobowiązania, które w konkretny sposób mają pomagać wiernym w procesie wewnętrznej odnowy; są nimi modlitwa, post i jałmużna. Chcąc dobrze przeżyć Wielki Post, warto zrobić sobie także rachunek sumienia i udać się do konfesjonału, żeby Pan Bóg wybaczył nasze grzechy i umocnił nas w dobrym postępowaniu. Przed nami kolejna wielka jak Post szansa, Jedynie w Bogu spokój znajdzie dusza.

       Już dzisiaj rozpoczynamy 47 Tydzień Modlitw o trzeźwość narodu, przebiegał on będzie pod hasłem – Kochająca matka, zawsze trzeźwa”. Jak każdego roku poprzez tę modlitwę pragniemy przeprosić Pana Boga za grzechy pijaństwa, błagać o łaskę trzeźwości dla uzależnionych i nadmiernie pijących, a także ożywić duszpasterstwo trzeźwości w naszej parafii. Tylko w minionym roku przeżyliśmy wiele smutnych i tragicznych chwil, które miały swoją przyczynę w nadużywaniu alkoholu. W najbliższym tygodniu powinniśmy włączyć się w nurt przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, by wyprosić łaski nawrócenia dla grzeszników. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych. Zachęcamy do podejmowania postanowień abstynenckich na czas całego Wielkiego Postu.

         Zapraszam do wspólnego uczestnictwa w pięknych nabożeństwach tego okresu, które pozwolą nam jeszcze bardziej zbliżyć się do tajemnicy zbawczej śmierci Chrystusa. W niedzielę po Mszy o godzinie 10.00 będziemy wspólnie śpiewać „Gorzkie żale”, natomiast w każdy piątek o godzinie 17.00 – Droga krzyżowa. Najbliższa Droga Krzyżowa będzie naszą wspólną modlitwą o trzeźwość w rodzinach.

Msze Święte w Środę Popielcową – połączona z posypaniem głów popiołem – będą odprawione o godzinie 8.00, 10.00, 12.00 i 17.00.

        Pragnę przypomnieć, iż w Środę Popielcową obowiązuje wszystkich katolików post ścisły; tzn. post jakościowy polegający na powstrzymaniu się od pokarmów mięsnych i post ilościowy – czyli spożywanie pokarmów raz do syta i dwa razy dla zaspokojenia głodu. Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 18 lat, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.

         2. Nadal smutne i tragiczne wieści docierają do nas z Ukrainy. Po krwawych wydarzeniach w Kijowie, w których zginęło prawie 100 osób, a kilkaset zostało rannych, teraz słyszymy o inwazji wojsk rosyjskich w iście sowieckim stylu. Prośmy Miłosiernego Boga, aby modlitewna solidarność zaowocowała pokojowym rozwiązaniem tego niezwykle skomplikowanego, dramatycznego konfliktu. Nadmienię, że w minioną niedzielę zebraliśmy ogółem 1 296 zł. 40gr. I taką kwotę przekazałem potrzebującym za pośrednictwem Caritas Polska.

3. W tym tygodniu przypada I Piątek Miesiąca. Nabożeństwo pierwszo-piątkowe będzie odprawione po Mszy Świętej o godzinie 6.30 i 17.00.  

        4. Dziękuję także wszystkim osobom, które życzliwie darem modlitwy i ofiarą pieniężną wpierają wysiłki pilnie potrzebnego remontu kościoła. W ostatnim czasie swój dar złożyli – anonimowy ofiarodawca z Tykocina – 50zł, anonimowi ofiarodawcy z Kiermus – 200zł. Bóg zapłać!

         5. Przypominamy, że za tydzień odbędzie się pierwsze spotkanie uczestników Kursu Przedmałżeńskiego. Zapraszamy zainteresowanych. Początek 9 marca br. bezpośrednio po Sumie.

         6. W minionym tygodniu odbył się w naszej parafii pogrzeb Śp. Honoraty Markowskiej, lat 92 z Sawina. Wieczny odpoczynek…