VIII Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

VIII Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne

W najbliższą środę rozpoczynamy Wielki Post. Wszystkie, dziejące się wokół nas tragedie, czynią wyjątkowym ten czas.


Szaleństwo wyniszczającej, siejącej śmierć wojny, bierność narodów, które były tak zaniepokojone stanem demokracji w Polsce, krew, którą wraz z gazem tłoczą rosyjskie gazociągi do zachodnio-europejskich państw – to niezwykły znak i szansa do podjęcia prawdziwej wewnętrznej odnowy. Jezus uczy nas, że na diaboliczny bezsens przemocy i hipokryzji – odpowiada się Bożą bronią postem i modlitwą.

Zapraszam do wspólnego uczestnictwa w pięknych nabożeństwach tego okresu, które pozwolą nam jeszcze bardziej zbliżyć się do tajemnicy zbawczej śmierci Chrystusa. W niedzielę po Mszy o godzinie 12.00 będziemy wspólnie śpiewać „Gorzkie żale”, natomiast w każdy piątek o godzinie 17.00 – Droga krzyżowa. Najbliższa Droga Krzyżowa będzie naszą wspólną modlitwą o trzeźwość w rodzinach.

W klasztorku Gorzkie Żale bezpośrednio po niedzielnej Mszy Świętej o godzinie 11.00, Droga Krzyżowa w każdy piątek wielkiego postu o 15.30, poprzedzona Mszą Świętą o godzinie 15.00.

Msze Święte w Środę Popielcową – połączona z posypaniem głów popiołem –

będą odprawione o godzinie 8.00, 10.00 i 17.00;

w klasztorku o godzinie 9.00 i 11.00.

Pragnę przypomnieć, iż w Środę Popielcową obowiązuje wszystkich katolików post ścisły; tzn. post jakościowy polegający na powstrzymaniu się od pokarmów mięsnych i post ilościowy – czyli spożywanie pokarmów raz do syta i dwa razy dla zaspokojenia głodu. Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 18 lat, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.

         Mamy jeszcze jedną, modlitewną propozycję – w każdą środę Wielkiego Postu o godzinie 19.00 zapraszamy na Nabożeństwo Pasyjne: adorację Najświętszego Sakramentu, śpiew Gorzkich Żali, podczas których będą głoszone kazania pasyjne. Serdecznie zapraszamy od następnej środy.

         Przypominamy, że w każdą sobotę od godziny 19-tej trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, zachęcamy do cotygodniowej modlitwy o pokój. Na klęczniku przed obrazem Matki Bożej Tykocińskiej został wyłożony tekst Litanii do Matki Bożej Królowej Pokoju. Zachęcamy, abyście przechodząc obok kościoła – zachodzili na krótką modlitwę o pokój na świecie, Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny.  

2. Dzisiaj rozpoczynamy 55 Tydzień Modlitw o trzeźwość narodu, przebiegał on będzie pod hasłem – „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę. Jak każdego roku poprzez tę modlitwę pragniemy przeprosić Pana Boga za grzechy pijaństwa, błagać o łaskę trzeźwości dla uzależnionych i nadmiernie pijących, a także ożywić duszpasterstwo trzeźwości w naszej parafii. Zbyt często przeżywamy wiele smutnych i tragicznych chwil, które miały swoją przyczynę w nadużywaniu alkoholu. W najbliższym tygodniu powinniśmy włączyć się w nurt przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, by wyprosić łaski nawrócenia dla grzeszników. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych. Zachęcamy do podejmowania postanowień abstynenckich na czas całego Wielkiego Postu.

         3. W tym tygodniu przypada Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota miesiąca; nabożeństwa zostaną odprawione po Mszy Świętej o godzinie 7.00 i 17.00. W Pierwszą Sobotę jak zwykle kolejna szansa i możliwość ofiarowania rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi.

         4. Dziękujemy za ofiary, które w ostatnim czasie złożono na wsparcie parafialnych inwestycji, związanych głównie z rozbudową cmentarza. Ofiarodawcami byli ojciec chrzestny – 100zł Anonimowi ofiarodawcy z Kolonii Tykocin – 200zł, Łopuchowa – 200zł, Bagienk – 200zł. Bóg zapłać!

         5. W związku z brutalnym atakiem Rosji na Ukrainę oraz koniecznością i powinnością pomocy ofiarom tej wojny (w tym dzieciom, starcom, a także żyjącym na Ukrainie Polakom) – Caritas w całej Polsce organizuje w kościołach 2 zbiórki do puszek: dzisiaj – niedzielę (27 lutego) oraz w Środę Popielcową (2 marca).

Dzisiaj Jednostka Strzelecka 1031- organizuje zbiórkę pomocy dla potrzebujących, poszkodowanych przez wojnę na Ukrainie. Najbardziej potrzebne są: środki higieny, środki czystości, woda, żywność długoterminowa. Dary można przynosić dzisiaj do Portu Kultury w Tykocinie, ul. Złota 2 w godzinach od 9:00 do 17.00.

         6. W ostatnim czasie odeszli od nas do wieczności Śp. Eugeniusz Komorowski,    lat 79 z Popowlan i Śp. Jan Koszewski, lat 57 z Tykocina. Wieczny odpoczynek…