VIII Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

VIII Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne

W najbliższą środę rozpoczynamy święty czas Wielkiego Postu. Pragniemy przypomnieć o  pięknej tradycji, w której poprzez wyrzeczenia możemy wesprzeć potrzebujących. W tym okresie Kościół przypomina pewne szczególne zobowiązania, które w konkretny sposób mają pomagać wiernym w procesie wewnętrznej odnowy; są nimi modlitwa, post i jałmużna. Ważnym elementem tegorocznego Wielkiego Postu będą dni odnowienia Misji Świętych, które trwać będą od 12 do 15 marca; poprowadzi je Redemptorysta Ojciec Antoni Paździorko.  

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy  50 – Jubileuszowy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to szczególny czas modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i parafiach. Jest to również czas wynagradzania Bogu za grzechy pijaństwa. Jak każdego roku poprzez tę modlitwę pragniemy przeprosić Pana Boga za grzechy pijaństwa, błagać o łaskę trzeźwości dla uzależnionych i nadmiernie pijących, a także ożywić duszpasterstwo trzeźwości w naszej parafii. Zbyt często przeżywamy wiele smutnych i tragicznych chwil, które miały swoją przyczynę w nadużywaniu alkoholu. W najbliższym tygodniu powinniśmy włączyć się w nurt przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, by wyprosić łaski nawrócenia dla grzeszników. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych. Zachęcamy do podejmowania postanowień abstynenckich na czas całego Wielkiego Postu. Przypominamy raz jeszcze o odbywających się na plebanii w każdy poniedziałek o godzinie 18.00 – spotkaniach grupy Anonimowych Alkoholików.

Zapraszam do wspólnego uczestnictwa w pięknych nabożeństwach tego okresu, które pozwolą nam jeszcze bardziej zbliżyć się do tajemnicy zbawczej śmierci Chrystusa. W niedzielę po Mszy o godzinie 12.00 będziemy wspólnie śpiewać „Gorzkie żale”, natomiast w każdy piątek o godzinie 17.00 – Droga krzyżowa, po niej Msza Święta. Najbliższa Droga Krzyżowa będzie naszą wspólną modlitwą o trzeźwość w rodzinach. W klasztorku piątkowa Droga Krzyżowa rozpoczyna się o godzinie 15.30, przed nią Msza Święta o godzinie 15.00.

Msze Święte w Środę Popielcową – połączona z posypaniem głów popiołem – będą odprawione o godzinie 8.00, 10.00 i 17.00.

Pragnę przypomnieć, iż w Środę Popielcową obowiązuje wszystkich katolików post ścisły; tzn. post jakościowy polegający na powstrzymaniu się od pokarmów mięsnych i post ilościowy – czyli spożywanie pokarmów raz do syta i dwa razy dla zaspokojenia głodu. Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 18 lat, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.

2. Rozpoczął się czas remontu naszego kościoła. Przez najbliższe lata będziemy musieli przywyknąć do niewygód związanych z zamykaniem poszczególnych sektorów kościoła oraz bałaganu, który jak zwykle pojawia się podczas wszelkich prac remontowych. Już teraz zwracamy się z prośbą o Waszą wyrozumiałość. Nie znaczy to, że kościół będzie zamknięty, warto będzie tutaj przybywać, choćby aby przy okazji uczestnictwa w nabożeństwach – obserwować postępy prac i poznawać nowe niespodzianki z przeszłości, jakie kryje w sobie nasza świątynia. W najbliższych miesiącach będziemy mogli obserwować prace przy polichromiach naw bocznych, ołtarzach bocznych, remoncie krypty pod prezbiterium oraz osuszaniu ścian wewnątrz kościoła. Przy okazji pragnę podziękować małej grupce ochotników, którzy pomogli mi przygotować kościół na dzisiejsze spotkanie. Bóg zapłać!

3. Przypominamy, że od najbliższej niedzieli rozpoczynamy spotkania Kursu Przedmałżeńskiego. Odbywać się one będą w niedziele Wielkiego Postu, w salce na plebanii, bezpośrednio po Sumie (ok. 13.00). Zainteresowanych – zapraszamy.

4. Przypominamy, że w Środę Popielcową przypada również święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.

5. Muzeum w Tykocinie zaprasza w niedzielę 5 marca br. na godzinę 14.30 do Domu Talmudycznego, na otwarcie wernisażu wystawy pt. Krajobraz Kresowy w malarstwie Zygmunta Bujnowskiego” w 90 rocznicę śmierci artysty. W programie wykład Andrzeja Lechowskiego – „Historia kolekcji malarstwa Zycha Bujnowskiego w zbiorach Muzeum Podlaskiego” oraz wykład Waldemara Tyszuka – „Malarz ziemi tykocińskiej”. Wstęp wolny.

6. W tym tygodniu przypada I Piątek i I Sobota miesiąca nabożeństwa tych dni po Mszy Świętej o godzinie 6.30 i 17.00.

7. W ostatnim tygodniu odbyły się pogrzeby: Śp. Maksymilian Sawicki, lat 88 z Sawina, Śp. Krzysztof Krajewski, lat 53 ze Stelmachowa, Śp. Aniela Kraszewska, lat 89 z Herman, Śp. Wiesław Chojnowski, lat 59 z Jeżewa Starego. Wieczny odpoczynek…