VI Niedziela Wielkanocna – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

VI Niedziela Wielkanocna – ogłoszenia parafialne

W dniu dzisiejszym obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zachęcam do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo najświętszej z wszystkich matek – Maryi, podziękujmy Panu Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, i prośmy o potrzebne łaski od Pana, w ich codziennym utrudzeniu.


2. Trwają dni modlitw o urodzaje tzw. Dni Krzyżowe. Zachęcam pozostałych Radnych z poszczególnych miejscowości o ustalanie dnia i godziny wspólnych modlitw o tegoroczne urodzaje. W najbliższym czasie odprawione będą następujące modlitwy: w Hermanach 26 maja o godzinie 14.00; w Łopuchowie 2 czerwca o godzinie 14.00; 16 czerwca o godzinie 19.00 – Sierki.        

3. Dziękujemy za stałe dowody Waszego życzliwego wsparcia prac remontowo-konserwatorskich naszego kościoła. W ostatnich dniach swój dar na ten cel złożyli następujący ofiarodawcy: rodzice dziecka, które przyjęło Chrzest Święty – 500zł, anonimowy ofiarodawca z Tykocina – 300zł i 200zł, z Białegostoku – 100zł. Bóg zapłać!

Pragnę po krótce przypomnieć o naszych planach na najbliższy rok: kończymy procedurę wyrabiania skomplikowanego w swej materii i kosztownego pozwolenia budowlanego na powiększenie cmentarza; dzięki wsparciu  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Podlaskiego Konserwatora Zabytków i Urzędu Marszałkowskiego zostanie wykonana elewacja zewnętrzna przy przyziemiu wież, arkad oraz kościoła; prace z Regionalnego Programu Operacyjnego będą się koncentrowały w tym roku na uporządkowaniu cmentarza przykościelnego, remoncie ogrodzenia zachodniego, pracach konserwatorskich w nawach bocznych, być może na uruchomieniu zewnętrznej iluminacji naszej świątyni.

         Mam dość nietypową prośbę do wszystkich gospodarzy, którzy posiadają składowiska kamieni na swoich polach. Potrzebujemy do utwardzenia nawierzchni przy kościele kamieni tzw. brukowców. Na parkingu przy cmentarzu zostanie oznaczone i wydzielone specjalne miejsce, gdzie prosiłbym, aby takie kamienie przywozić i składować. Nadmienię tylko, że chodzi mi jedynie o tzw. brukowce – nie wielkie lub malutkie kamienie.

4. Dziękuję osobom z  ul. Zagumiennej za wczorajsze sprzątanie kościoła; z prośbą o pomoc w najbliższą sobotę 1 czerwca, na godzinę 10.00 zwracamy się do rodzin z ul. Holendry, Piekarskiej i ul. Kombatantów.

         5. Tradycją lat minionych w dzisiejszą niedzielę po wszystkich Mszach Świętych wolontariusze Fundacji „Pomóż im” będą zbierali ofiary do puszek z przeznaczeniem na leczenie i rehabilitację dzieci, podopiecznych Domowego Hospicjum oraz budowę nowego ośrodka dla dzieci osieroconych wraz z oddziałem opieki wyręczającej. Zachęcamy do włączenia się w tę akcję.6

        6. W tym tygodniu przypada Pierwsza Sobota miesiąca – nabożeństwo pierwszosobotnie  będzie odprawiane po Mszach Świętych o godzinie 6.30 i 17.00.

        7. Za tydzień, w niedzielę po każdej Mszy Świętej będą zbierane ofiary do puszek na Świątynię Opatrzności Bożej.

        8. W dniu dzisiejszym odbywają się wybory do Europarlamentu, zachęcam do pójścia na głosowanie. Nie tylko Polska, ale i Europa bardzo liczą na Twój głos.

        9. Jutro, w poniedziałek 27 maja br. mija 75 rocznica tragicznych wydarzeń wywózki mieszkańców Tykocina i okolic do niemieckich obozów koncentracyjnych. Nie zapominajmy o tym wyjątkowym, smutnym wydarzeniu, które boleśnie dotknęło większość rodzin naszego miasta, ofiarujmy nasze jutrzejsze modlitwy w intencji tych, którzy nie wrócili i tych, którzy cierpienie tamtych dni noszą do dzisiaj w swoich sercach. Chciałbym przywołać tamte tragiczne chwile spisanymi świadectwami: To był  majowy poranek 1944 roku, sobota, wigilia Zielonych Świątek. Od wczesnego świtu Niemcy zwoływali dorosłych mieszkańców miasteczka na rynek. Dzieciom, starcom pozwolili zostać w domu. Kiedy już odjechały wszystkie samochody – wszyscy poszli wieczorem na nabożeństwo majowe. „Ludzie, którzy ocaleli, ludzie zrozpaczeni utratą najbliższych, osierocone dzieci i całe rodziny szczelnie wypełniały tego dnia kościół. Więcej tam było płaczu niż modłów”. Przejmujący śpiew zrozpaczonych dzieci „Serdeczna matko opiekunko ludzi, niech Cię głos sierot do litości wzbudzi” i szloch wszystkich zebranych w kościele.

Wspomnienia więźniarki – „wróciłam do Tykocina, ubrana w obozowy pasiak. Ważyłam 36 kg. Pierwsze kroki skierowałam do kościoła Trójcy Przenajświętszej, by podziękować Bogu, że ocalił mi życie..”