VI Niedziela Wielkanocna – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

VI Niedziela Wielkanocna – ogłoszenia parafialne

W tym tygodniu obchodzić będziemy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zachęcam do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo najświętszej z wszystkich matek – Maryi, podziękujmy Panu Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, i prośmy o potrzebne łaski od Pana, w ich codziennym utrudzeniu.

Trwają dni modlitw o urodzaje tzw. Dni Krzyżowe. Zachęcam pozostałych Radnych z poszczególnych miejscowości o ustalanie dnia i godziny wspólnych modlitw o tegoroczne urodzaje. W najbliższym czasie odprawione będą następujące modlitwy: piątek 27 maja godzina 19.00 – Sawino, sobota 28 maja godzina 10.00 – Broniszewo, o godzinie 19.00 – Saniki, piątek 3 czerwca godzina 17.00 Dobki, poniedziałek 6 czerwca godzina 11.00 – Siekierki, godzina 14.00 Tykocin Nowe Miasto.

3. W piątek, 27 maja, po Mszy Świętej o godz. 17.00 rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

W sobotę, 28 maja, przypada 41. rocznica śmierci Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego (1981 r.). Dziękujmy za przykład jego wierności Bogu, Kościołowi i ojczyźnie.

Natomiast w najbliższą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

4. Składamy podziękowania wszystkim osobom, które z życzliwością wspierają tegoroczne parafialne inwestycje, do których zaliczyć możemy przede wszystkim rozbudowę cmentarza grzebalnego. W ostatnim czasie swój dar na ten cel złożyli następujący anonimowi ofiarodawcy: z Kolonii Siekierki – 200zł, z Siekierk – 100zł, z USA – 100$, mieszkańcy Dobek – 330zł, Koło Różańcowe Mężczyzn z Siekierk, którego zelatorem jest Pan Jerzy Popławski – 800zł. Bóg zapłać!

5. W najbliższym czasie Sakrament Małżeństwa mają zamiar zawrzeć następujące osoby: Piotr Łotowski, kawaler z parafii Choroszcz i Anna Nieciecka, panna parafii tutejszej. Mateusz Gryc, kawaler z parafii M.B. z Gwadelupe w Białymstoku i Katarzyna Ciołko, panna parafii tutejszej, zapowiedź II.

6. W najbliższy piątek 27 maja br. mija 78 rocznica tragicznych wydarzeń wywózki mieszkańców Tykocina i okolic do niemieckich obozów koncentracyjnych. Nie zapominajmy o tym wyjątkowym, smutnym wydarzeniu, które boleśnie dotknęło większość rodzin naszego miasta, ofiarujmy nasze modlitwy w intencji tych, którzy nie wrócili i tych, którzy cierpienie tamtych dni noszą do dzisiaj w swoich sercach. Chciałbym przywołać tamte tragiczne chwile spisanymi świadectwami: To był majowy poranek 1944 roku, sobota, wigilia Zielonych Świątek. Od wczesnego świtu Niemcy zwoływali dorosłych mieszkańców miasteczka na rynek. Dzieciom, starcom pozwolili zostać w domu. Kiedy już odjechały wszystkie samochody – wszyscy poszli wieczorem na nabożeństwo majowe. „Ludzie, którzy ocaleli, ludzie zrozpaczeni utratą najbliższych, osierocone dzieci i całe rodziny szczelnie wypełniały tego dnia kościół. Więcej tam było płaczu niż modłów”. Przejmujący śpiew zrozpaczonych dzieci „Serdeczna matko opiekunko ludzi, niech Cię głos sierot do litości wzbudzi” i szloch wszystkich zebranych w kościele.

Wspomnienia więźniarki – „wróciłam do Tykocina, ubrana w obozowy pasiak. Ważyłam 36 kg. Pierwsze kroki skierowałam do kościoła Trójcy Przenajświętszej, by podziękować Bogu, że ocalił mi życie..”

7. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Łukasza Czyżewskiego, lat 38, mieszkańca Jeżewa Starego, Śp. Krystyny Laskowskiej, lat 80, mieszkanki Białegostoku. Wieczny odpoczynek…