Uroczystość Wszystkich Świętych – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

Uroczystość Wszystkich Świętych – ogłoszenia parafialne

Przeżywamy Uroczystość Wszystkich Świętych – święto Boga, który poprzez ludzi czyni tak wiele dobrego na świecie. (…) życie świętych jest najlepszym komentarzem do Ewangelii”. Jutro – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, szczególnie tego dnia należy „wobec tajemnicy rzeczy ostatecznych spojrzeć na wszystko głębiej, na bliźniego jak na tego, który odejdzie; na Boga, Jak na Tego, z Kim mamy się spotkać”. Śmierć nie jest straszna. Jest ona odejściem do Boga, ale nie przerywa łączności pomiędzy tymi, którzy się kochają. Weźmy liczny udział we wspólnych modlitwach. Starajmy się pobożnie uczestniczyć w tych uroczystościach, gdyż przyda się to i nam, i tym którzy odeszli.

W Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – w kościele parafialnym jednakowy porządek nabożeństw:

Msza Święta o godzinie 8.00, 10.00 oraz 17.00

(NIE BĘDZIE NABOŻEŃSTWA O GODZINIE 12.00)

Po Mszy Świętej o godzinie 10.00 wyruszy z kościoła parafialnego procesja na cmentarz grzebalny, podczas której zostaną odmówione specjalne modlitwy za zmarłych, całość zakończy Msza Święta w kaplicy cmentarnej, około godziny 12.00. Dopiero wtedy powinniśmy rozejść się na mogiły naszych zmarłych.

W klasztorku:

w Uroczystość Wszystkich Świętych Msze Święte o godzinie 9.00 i 11.00;

w Dzień Zaduszny Msza Święta o godzinie 9.00.

         W dniach Oktawy Wszystkich Świętych (od wtorku do soboty włącznie), w sposób szczególny modlimy się za zmarłych. W kaplicy cmentarnej będzie odprawiana codziennie Msza Święta o godzinie 17.00; podczas której będą czytane tzw. jednorazowe wypominki. Kartki do wypisania imion zmarłych można otrzymać dzisiaj i jutro po każdej Mszy Świętej. Przypominamy także, iż w dni Oktawy można zyskać codziennie odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Odpust można ofiarować jedynie za zmarłych. Informujemy, że w dniach Oktawy, w kościele parafialnym Mszy Świętej o godzinie 17.00 – nie będzie!

Dziękujemy wszystkim, którzy zadbali o porządek na grobach bliskich i starali się o to troszczyć w przeciągu całego roku. Zwracamy się z apelem o jeszcze bardziej systematyczną opiekę; z racji braku miejsc do nowych pochówków zaniedbane mogiły będą likwidowane. Prosimy was o zwracanie uwagi na mogiły, na których znajdują się tabliczki z numerem telefonu i przekazanie tej informacji najbliższej rodzinie. Jeśli niebawem w miejscach tych nie zostanie zaprowadzony porządek – uznamy, że mogiła ta nie posiada opiekunów. Jest to bardzo ważne, aby informacja ta dotarła do zainteresowanych, gdyż chcielibyśmy uniknąć nieporozumień w przyszłości.

Powiększenie cmentarza, przy całym naszym staraniu i działaniach samorządu, zmierzających do rozwiązania tego problemu – to kwestia raczej najbliższych lat. Co daj Boże, aby dokonało się jak najszybciej.

Można jeszcze – w zakrystii oraz w godzinach funkcjonowania kancelarii –  zamawiać modlitwy za zmarłych tzw. wypominki, które będą czytane już od najbliższej niedzieli.

W nawiązaniu do starej tradycji Kościoła w Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny można przy wieży dzwonów zamawiać tzw. podzwonne za zmarłych.

  1. W dniach 31 października do 2 listopada br. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej, członkowie Komputowej Chorągwi im. Stefana Czarnieckiego przeprowadzą kwestę przeznaczoną na wykonanie kolejnych prac remontowych, przy obiektach zabytkowych, znajdujących się na naszym cmentarzu. W tym roku, dzięki współpracy z parafią dokonaliśmy remontu tzw. katakumb. Po raz kolejny zwracamy się z prośbą o wsparcie tej akcji.
  2. W Pierwszy Piątek i Pierwszą Sobotę miesiąca nabożeństwo połączone będzie z Mszą Świętą o godzinie 6.30 oraz 17-tej w kaplicy cmentarnej.
  3. Dziękujemy wszystkim, którzy systematycznie wspierają prace remontowo-konserwatorskie prowadzone przy naszym kościele i życzliwie wspierają podjęty wysiłek swoimi modlitwami. W ostatnim czasie swój dar złożyli następujący ananimowi ofiarodawcy: z Tykocina 100 i 50zł, z Siekierk – 200zł. Bóg zapłać!
  4. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Krystyny Ołdziej, lat 80 z Tykocina, Śp. Henryki Sakowicz, lat 90 z Siekierk, Śp. Józefa Mężyńskiego, lat 88 z Sanik. Wieczny odpoczynek…