Rocznica poświęcenia kościoła – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

Rocznica poświęcenia kościoła – ogłoszenia parafialne

Przed nami dwa wyjątkowe dni: Uroczystość Wszystkich Świętych – święto Boga, który poprzez ludzi czyni tak wiele dobrego na świecie i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, szczególnie tego dnia należy „wobec tajemnicy rzeczy ostatecznych spojrzeć na wszystko głębiej, na bliźniego jak na tego, który odejdzie; na Boga, Jak na Tego, z Kim mamy się spotkać”.

Śmierć nie jest straszna, gdyż  tylko brak miłości może nas od siebie odłączyć. Weźmy liczny udział we wspólnych modlitwach. Starajmy się pobożnie uczestniczyć w tych uroczystościach, gdyż przyda się to i nam, i tym którzy odeszli.

W Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – w kościele parafialnym jednakowy porządek nabożeństw:

Msza Święta o godzinie 8.00, 10.00 oraz 17.00

(NIE BĘDZIE NABOŻEŃSTWA O GODZINIE 12.00)

Po Mszy Świętej o godzinie 10.00 wyruszy z kościoła parafialnego procesja na cmentarz grzebalny, podczas której zostaną odmówione specjalne modlitwy za zmarłych, całość zakończy Msza Święta w kaplicy cmentarnej, około godziny 12.00. Dopiero wtedy powinniśmy rozejść się na mogiły naszych zmarłych.

         W klasztorku:

w Uroczystość Wszystkich Świętych Msze Święte o godzinie 9.00 i 11.00;

w Dzień Zaduszny Msza Święta o godzinie 9.00.

         W dniach Oktawy Wszystkich Świętych (od środy do wtorku włącznie), w sposób szczególny modlimy się za zmarłych. W kaplicy cmentarnej będzie odprawiana codziennie (z wyjątkiem niedzieli) Msza Święta o godzinie 17.00; podczas której będą czytane tzw. jednorazowe wypominki. Kartki do wypisania imion zmarłych można otrzymać dzisiaj i jutro po każdej Mszy Świętej. Od 1 do 8 listopada, każdorazowo odwiedzając cmentarz i odmawiając modlitwę za zmarłych, możemy uzyskać dla nich odpust zupełny, czyli darowanie doczesnej kary za grzechy odpuszczone już co do winy. Dla zyskania odpustu należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, wzbudzić akt wyzbycia się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz pomodlić się w intencjach papieskich. Nie zaniedbujmy tej pobożnej praktyki – dzięki niej możemy pomóc tym, którzy nas poprzedzili w drodze do domu Ojca.

Informujemy, że w dniach Oktawy, w kościele parafialnym Mszy Świętej o godzinie 17.00 – nie będzie!

Dziękujemy wszystkim, którzy zadbali o porządek na grobach bliskich i starali się o to troszczyć w przeciągu całego roku. Zwracamy się z apelem o jeszcze bardziej systematyczną opiekę; z racji braku miejsc do nowych pochówków zaniedbane mogiły będą likwidowane. Prosimy was o zwracanie uwagi na mogiły, na których znajdują się tabliczki z numerem telefonu i przekazanie tej informacji najbliższej rodzinie. Jeśli niebawem w miejscach tych nie zostanie zaprowadzony porządek – uznamy, że mogiła ta nie posiada opiekunów. Jest to bardzo ważne, aby informacja ta dotarła do zainteresowanych, gdyż chcielibyśmy uniknąć nieporozumień w przyszłości.

Trwa intensywna współpraca z samorządem nad procedurami jak najszybszego powiększenia cmentarza. Można mieć nadzieję, że w następnych latach problem ten zostanie pozytywnie uregulowany.

Także dzisiaj po każdej Mszy świętej można w zakrystii oraz w godzinach funkcjonowania kancelarii –  zamawiać modlitwy za zmarłych tzw. wypominki, które będą czytane już od najbliższej niedzieli.

W nawiązaniu do starej tradycji Kościoła w Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny można przy wieży dzwonów zamawiać tzw. podzwonne za zmarłych.

2. W dniach 30 października do 2 listopada br. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej i Komputowa Chorągiew im. Stefana Czarnieckiego przeprowadzą kwestę RATUJMY ZABYTKI CMENTARZA PARAFIALNEGO W TYKOCINIE. W wyniku takich zbiórek z ostatnich lat we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej dokonaliśmy w minionym roku remontu tzw. katakumb. Po raz kolejny zwracamy się z prośbą o wsparcie tej akcji. Tegoroczna zbiórka będzie przeznaczona na remont nagrobnych krzyży oraz odnowienie – pomalowanie wnętrza kaplicy cmentarnej.

3. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

– w czwartek poza modlitwą za zmarłych polecanych w wypominkach pomodlimy się za zmarłych kapłanów, zwłaszcza tych, którzy towarzyszyli nam na drogach wiary, przygotowywali i udzielali sakramentów oraz o nowe powołania do służby Bożej;

w Pierwszy Piątek i Pierwszą Sobotę miesiąca nabożeństwo połączone będzie z Mszą Świętą o godzinie 6.30 oraz 17-tej w kaplicy cmentarnej.

4. Dziękujemy wszystkim, którzy systematycznie wspierają prace remontowo-konserwatorskie prowadzone przy naszym kościele. W ostatnim czasie swój dar w wysokości 200zł złożyła anonimowa ofiarodawczyni z Białegostoku. Bóg zapłać!

5. Muzeum w Tykocinie zaprasza wszystkich chętnych na wyjazd do Filharmonii Narodowej w Warszawie,  na Koncert „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny”  z okazji  Narodowego Święta Niepodległości, który odbędzie się w dniu 12 listopada 2016 r.  (sobota),  godz. 18:00. Liczba miejsc ograniczona, posiadamy bezpłatne zaproszenia. Zapisy prowadzi  Marzena Pisarska-Kalisty,  tel. 516-141-958. Wyjazd do Warszawy autokarem, 12.XI.2016r., o godz. 13.00,  parking przed Klasztorem,  ul. Klasztorna 1,   powrót  około godziny 23.00.