Ogłoszenia parafialne – XXXI Niedziela Zwykła - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

Ogłoszenia parafialne – XXXI Niedziela Zwykła

W tym tygodniu przypada Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Święta te są niezwykłą szansą dla nas pielgrzymujących do wieczności i dla tych, którzy już nią żyją. Modląc się za zmarłych – świadczymy, że nadal ich kochamy i mamy nadzieję na spotkanie z nimi. Weźmy liczny udział we wspólnych modlitwach.


W Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – w kościele parafialnym jednakowy porządek nabożeństw:

Msza Święta o godzinie 8.00, 10.00 oraz 17.00

(NIE BĘDZIE NABOŻEŃSTWA O GODZINIE 12.00)

Po Mszy Świętej o godzinie 10.00 wyruszy z kościoła parafialnego procesja na cmentarz grzebalny, podczas której zostaną odmówione specjalne modlitwy za zmarłych, całość zakończy Msza Święta w kaplicy cmentarnej, około godziny 12.00. Dopiero wtedy zachęcamy by rozejść się na mogiły bliskich zmarłych. Wtedy także będzie można poświęcić nowo postawione pomniki nagrobne.

W klasztorku:

w Uroczystość Wszystkich Świętych Msze Święte o godzinie 9.00 i 11.00;

w Dzień Zaduszny Msza Święta o godzinie 9.00.

Zachęcamy także do korzystania z Sakramentu Pokuty, byśmy mogli zmarłym zanieść nie tylko coraz droższe kwiaty, znicze i inne nagrobne gadżety, ale przede wszystkim – naszą modlitwą i Komunią Świętą – dotknąć ich świata, wesprzeć ich pragnienia. W dniach Oktawy Wszystkich Świętych (od czwartku do wtorku – 8 listopada włącznie), w sposób szczególny modlimy się za zmarłych. W kaplicy cmentarnej będzie odprawiana codziennie (z wyjątkiem niedzieli) Msza Święta o godzinie 17.00; podczas której będą czytane tzw. jednorazowe wypominki. Kartki do wypisania imion zmarłych można otrzymać w zakrystii po każdej Mszy Świętej. Od 1 do 8 listopada, każdorazowo odwiedzając cmentarz i odmawiając modlitwę za zmarłych, możemy uzyskać dla nich odpust zupełny, czyli darowanie doczesnej kary za grzechy odpuszczone już co do winy. Dla zyskania odpustu należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, wzbudzić akt wyzbycia się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz pomodlić się w intencjach papieskich.

Informujemy, że w dniach Oktawy, w kościele parafialnym nie będzie Mszy Świętej o godzinie 17.00!

Dziękujemy wszystkim, którzy zadbali o porządek na grobach bliskich i starali się o to troszczyć w przeciągu całego roku. Ponawiam moją prośbę (skierowaną tylko na czas świąt!) o zabieranie śmieci do swoich przydomowych pojemników lub kompostowników, jeśli to jednak jest zbyt wielkie wyzwanie proszę o pozostawiane śmieci we właściwych, przygotowanych do tego miejscach – kontenerach.

Tradycyjnie w dniach naszej pamięci o zmarłych przeprowadzona zostanie na kwesta na ratowanie zabytków znajdujących się na naszym cmentarzu. W tym roku zebrane fundusze posłużą rozpoczęciu prac remontowo – konserwatorskich kaplicy cmentarnej Matki Bożej Bolesnej i starych nagrobków, przedstawiających największą wartość dla historii naszej parafii. Kwesta odbywać się będzie od 30 października do 2 listopada br. w godzinach od 9.00 do 15.00 W kweście wezmą udział młodzi wolontariusze, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej, Tykociński Teatr Amatorski oraz członkowie Komputowej Chorągwi Czarnieckiego. Apelujemy o Waszą wrażliwość i życzliwość.

Zwracamy się z apelem o jeszcze bardziej systematyczną opiekę nad mogiłami, znajdującymi się na naszym cmentarzu; z racji braku miejsc zaniedbane groby będą likwidowane. Czuję się zobowiązany poinformować Was, że coraz bardziej komplikują się sprawy związane z rozbudową cmentarza. Wina zdecydowanie leży po stronie wykonawcy. Mam nadzieję, że najbliższe dni przyniosą ostateczne rozwiązanie tej kwestii, ustalenie precyzyjnego terminu zakończenia inwestycji.

      Także dzisiaj po każdej Mszy świętej można w zakrystii oraz w godzinach funkcjonowania kancelarii – zamawiać modlitwy za zmarłych tzw. wypominki, które będą czytane już od najbliższej niedzieli. Istnieje możliwość składania datków także przy pomocy kart płatniczych i telefonów, pozwalających na płatności zbliżeniowe.

       W nawiązaniu do starej tradycji Kościoła w Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny można przy wieży dzwonów zamawiać tzw. podzwonne za zmarłych.

2. W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca, nabożeństwa tych dni będą połączone z poranną i wieczorną Mszą Świętą.

         3. Składam serdeczne podziękowania Wszystkim osobom i rodzinom, które okazują swoją życzliwą pomoc i wsparcie prowadzonego remontu naszej świątyni. W ostatnim czasie swój dar na ten cel złożyli następujący anonimowi ofiarodawcy: z Sawina – 1 500zł, Jeżewa Nowego – 200zł, Łopuchowa – 200zł, Sierk – 200zł, Tatar – 400zł. Bóg zapłać!

         W sobotę 12 listopada br. o godzinie 15.00 w świetlicy OSP w Jeżewie Starym zostanie odprawiona Msza Święta za zmarłych strażaków z naszej Gminy, całość zostanie poprzedzona poświęceniem pamiątkowej tablicy – wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

         4. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Antoniny Andruszkiewicz, lat 92 z Tykocina. Wieczny odpoczynek…