Niedziela Palmowa – ogłoszenia parafialne - Nowości - Parafia Tykocin

Niedziela Palmowa – ogłoszenia parafialne

Czy ktoś wie, co się stało z osiołkiem, który miał swoje „pięć minut” w Niedzielę Palmową? Przecież to spektakularne „zniknięcie”!

1. Rozpoczynamy Wielki Tydzień – to najważniejsze dni w całym roku liturgicznym. Są one wielkie, pełne nadziei i radości, gdyż nie zatrzymały się na Golgocie! Nie ograniczmy tych świąt do rekolekcyjnej spowiedzi. Z pokorą i uporem osiołka przejdźmy lekcję wieczernika i mroku samotności Wielkiego Czwartku, dotknijmy „ukrzyżowanej Miłości” w Wielki Piątek, wsłuchajmy się w śpiew ciszy Wielkiej Soboty, doświadczmy radości rezurekcyjnej jutrzenki!

Przed nami najważniejsze święta  w całym roku. Serdecznie zachęcamy i prosimy –  postarajcie się jak najpełniej uczestniczyć w bogatej liturgii tych dni. To jedno święto trwające 3 dni! Nie da się zrozumieć radości zmartwychwstania bez dostrzeżenia wydarzeń z Wieczernika, modlitwy razem z Chrystusem w Ogrójcu, wejścia na Golgotę, ciszy adoracji Grobu Pańskiego. Odrzućmy udawanie świętowania, przyjdźmy weźmy liczny udział w nabożeństwach wyjątkowo bogatych w swej oprawie. Zachęćcie do uczestnictwa w liturgii wszystkich swoich domowników.

Porządek Wielkiego Tygodnia będzie następujący:

 WIELKI CZWARTEK – godzina 18.00

(Msza  Wieczerzy Pańskiej) – pamiątka ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii.

WIELKI PIĄTEK – godzina 18.00

Liturgia Męki Pańskiej, składająca się z Liturgii Słowa, adoracji Krzyża oraz Komunii Świętej. Ofiary składane na tacę są przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Przed południem o godzinie 9.00 Droga Krzyżowa.

Obowiązuje post ścisły – jakościowy i ilościowy; tzn. post jakościowy polegający na powstrzymaniu się od pokarmów mięsnych i post ilościowy – czyli spożywanie pokarmów raz do syta i dwa razy dla zaspokojenia głodu. Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 18 lat, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.

WIELKA SOBOTA – godzina 20.00.

(Msza Wigilii Paschalnej; na odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego przynosimy świece). Po zakończonej liturgii rozpocznie się adoracja Grobu Pańskiego i trwać będzie, aż do Rezurekcji.

       Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny odbywać się w kościele parafialnym od godziny 7.00 do 9.00 oraz o godzinie 15.00. W pozostałych miejscowościach według ustalonego w minionych latach porządku. Prosimy o przysłanie pojazdów.

Zapraszam do adoracji Grobu Pańskiego dzieci i młodzież, poszczególne grupy parafialne (Kółka Różańcowe, Rodzina Radio Maryja…) Apelujemy, zwłaszcza do mieszkańców Tykocina i wszystkich, którzy tego dnia wybiorą się do naszej miejscowości – nie zapomnijmy o Jezusie, który czeka.

 Po skończonej liturgii Wigilii Paschalnej trwać będzie, aż do Rezurekcji całonocna adoracja. Zwracam się do Panów Strażaków o zorganizowanie warty przy Grobie Pańskim. Może znajdą się i inne osoby pragnące doświadczyć wyjątkowości tej „Wielkiej Nocy”.

WIELKANOC – REZUREKCJA – godzina 6.00.

Następne Msze święte – 9.00, 11.00 i 17.00.

Osoby, które noszą chorągwie i feretrony proszę o właściwe, wcześniejsze przygotowanie tych rzeczy do rezurekcyjnej procesji.

         W drugi dzień świąt Wielkiejnocy porządek podobny jak w każdą niedzielę: 7.30; 9.00; 11.00 i 17.00. ofiary składane na tacę przeznaczone są na KUL i cele edukacyjne diecezji.

Osoby chore, starsze, które nie mogły uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych, odwiedzać będziemy w ich domach w Wielki Poniedziałek od godziny 9.00 tej.

2. Przed nami bardzo poważne wyzwanie związane z remontem naszego kościoła. Po wizycie na strychu świątyni, udokumentowanej zdjęciami umieszczonymi na stronie parafialnej dostrzegamy konieczność przynajmniej takich działań, które zmierzałyby do zabezpieczenia kościoła przed opadami śniegu lub deszczu. To co widzimy z zewnątrz – trudno określić mianem dachu. Dalsze odwlekanie remontu zniszczy więźbę dachową, sklepienie świątyni jest już niszczone przez roztapiający się na strychu śnieg. Na razie jeszcze cegły nie lecą nam na głowy, ale wystarczy mieć założone ręce i to powoli zacznie się dziać. Zwracam się z serdecznym apelem, abyście podjęli ten palący temat podczas rodzinnych, świątecznych dyskusji. Co należałoby zrobić? Jak zgromadzić środki? Od czego zacząć? Nadmienię, że najtańsza wersja wymiany pokrycia dachowego, z niezbędnymi obróbkami blacharskimi opiewa na kwotę ok. 645 tys. złotych. Mamy też deklarację pomocy ze strony Urzędu Miasta i Gminy w wysokości 50 tys. Ważkim problemem do rozwiązania staje się też kwestia ogrzewania kościoła. W związku z tymi problemami i zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy zapraszam Panie i Panów Sołtysów na kolejne spotkanie Rady Parafialnej, które odbędzie się po Sumie (11.00) w II niedzielę po Wielkanocy – Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

3. Cieszą nas pierwsze pozytywne oddźwięki związane z troską o nasz kościół. Przekazano nam ostatnio 290 złotych od rodzin z miejscowości Dobki oraz anonimowy ofiarodawca złożył ofiarę w wysokości 500zł. Bóg zapłać!

W minioną niedzielę dobywała się zbiórka do puszek na pewną modernizację nagłośnienia. Zebrano ogółem 1 555 złotych 70 groszy. Za zebraną kwotę będzie można kupić 2 mikrofony ze statywami. Już nabyliśmy między innymi 2 mikrofony pojemnościowe na ołtarz i lektorium.

Nie wiem jak Wy, ale ja nie jestem zachwycony poziomem oświetlenia kościoła. Jest tutaj po prostu ponuro. Żyrandole, w których nie świecą wszystkie żarówki wyglądają dość smutnie. Krótko mówiąc, gdzie się nie spojrzy – jest co robić.

4. Pragniemy przypomnieć, że w Wielki Wtorek w Zespole Szkół w Tykocinie wystawiane będzie przez młodzież naszej parafii – Misterium Męki Pańskiej. W imieniu wykonawców i organizatorów serdecznie zapraszamy na godzinę 11.00.

5. Muzeum w Tykocinie zaprasza na Zajęcia Edukacyjne dla młodzieży pt. Biografie niezwykłe – zapomniani bohaterowie II Wojny Światowej” z cyklu Niedzielne Spotkania Rodzinne. Odbywać się one będą w Babińcach Synagogi, w dzisiejszą niedzielę o godzinie 14.00. Uczestnicy dowiedzą się o dwóch wybitnych Polakach i ich heroicznych postawach – generale Stanisławie Rostworowskim, pochodzącym z Ziemi Tykocińskiej i Henryku Sławiku, którzy za cenę własnego życia uratowali tysiące Polaków, w tym również obywateli żydowskiego pochodzenia.

 6. W najbliższym czasie Sakrament Małżeństwa mają zamiar zawrzeć następujące osoby: Marcin Kamiński, kawaler zamieszkały w Tykocinie i Kamila Gładysz, panna zamieszkała w Jeżewie Starym, oboje parafii tutejszej. Zapowiedź II. Paweł Stankowski, kawaler zamieszkały w Tykocinie i Monika Zielińska, panna zamieszkała w Choroszczy, parafii św. Jana Chrzciciela; Mateusz Krzewski, kawaler zamieszkały w miejscowości Konopki Pokrzywnica, parafia Zawady i Ewelina Wąsecka, panna zamieszkała w Stelmachowie, parafii tutejszej. Zapowiedź I.