Niedziela Palmowa – ogłoszenia parafialne (WAŻNE) - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

Niedziela Palmowa – ogłoszenia parafialne (WAŻNE)

Rozpoczynamy nasze najważniejsze święta. Porządek Triduum Paschalnego będzie następujący:


Kościół parafialny:

Wielki Czwartek – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00;

Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.00;

Wielka Sobota – Wigilia Paschalna – godzina 20.00

Rezurekcja – godzina 6.00, kolejne Msze Święte godzina 10.00, 12.00 i 17.00.

W drugi dzień świąt Wielkiejnocy porządek podobny jak w każdą niedzielę:

8.00; 10.00; 12.00 i 17.00.

         Klasztorek:

Wielki Czwartek, Wielki Piątek – godzina 16.00, Wielka Sobota – godzina 19.00; Rezurekcja godzina 6.00.

Święte Triduum Paschalne – jest w całości jedną liturgią. Rozpoczynamy znakiem Krzyża w Wielki Czwartek i tego dnia nie zakończymy jej błogosławieństwem. Kiedy przyjdziemy na Liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek, nie zaczniemy jej znakiem Krzyża, ani żadnym pozdrowieniem; przeniesiemy Jezusa do Grobu i nie będzie żadnego błogosławieństwa. Liturgia Wielkiej Soboty, nie rozpocznie tradycyjnym – W imię Ojca i Syna… oraz słowami „Pan z Wami”, będzie ciąg dalszy liturgii rozpoczętej w Wielki Czwartek, aż do końcowego błogosławieństwa po procesji Rezurekcyjnej.  Raz w roku jest taka liturgia, która trwa tak długo. Wszystko co robimy w tym czasie, nawet przygotowanie świątecznych potraw, staje się jej częścią.

Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej; podczas której odbędzie się uroczysty obrzęd umywania nóg zwany mandatum, bierze on swoją nazwę od antyfony przypominającej o Chrystusowym poleceniu, której śpiew towarzyszył obmyciu stóp: „mandatum novum do vobis, ..” (daję wam przykazanie nowe). Celebrans przewodniczący liturgii obmyje nogi 12 naszym parafianom, w tym roku będą o strażacy. Cała wieczorna Liturgia tego dnia kieruje nasze myśli do Wieczernika, gdzie Jezus wraz z Apostołami spożył Wieczerzę Paschalną, ostatnią przed swą męką i śmiercią. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji tzw. Ciemnicy. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 21.00. Puszka na wsparcie Liturgicznej Służby Ołtarza

Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz. 15.00 zapraszamy do wspólnego odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 21.00. Ofiary składane tego dnia na tacę podczas adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

W ciszy Wielkiej Soboty Kościół adoruje Jezusa złożonego w Grobie. Serdecznie zapraszamy na indywidualną i wspólnotową modlitwę – adoracji Grobu Pańskiego przez cały dzień według rozkładu dyżurów wywieszonego w gablocie.

Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny odbywać się będzie w Wielką Sobotę według następujących zasad:

a. Od godziny 7.00 do godziny 9.40 oraz od 15.00 do 16.00, w odstępach 20-to minutowych, poświecenie w kościele oraz okazja do indywidualnej adoracji Grobu Pańskiego

b. Poświęcenia w pozostałych miejscowościach parafii odbędzie się według ustalonego porządku; prosimy zatem kierowców z miejscowości od których rozpoczynało się poświęcenie o przyjazd na godzinę 9.30.

         Istnieje możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty we wszystkie dni Wielkiego Tygodnia – po zakończonym nabożeństwie.

         Do wtorku włącznie można w zakrystii po Mszy Świętej oraz telefonicznie zgłaszać chorych, których odwiedzimy w ich domach, w Wielką Środę od godzin porannych.

2. Serdecznie zapraszamy na ostatnie w tym Wielkim Poście nabożeństwo Pasyjne, w najbliższą środę, na godzinę 19.00. Jak zapowiadaliśmy będzie ono połączone z koncertem pieśni pasyjnych w wykonaniu studentów i profesorów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – Filii w Białymstoku. W programie śpiew gregoriański, polifonia wokalna dawnych mistrzów, improwizacje organowe; wśród wykonawców – nasz organista Pan Damian Sorota. Serdecznie zapraszamy – więcej informacji na plakacie i na stronie internetowej parafii.

3. Cieszymy się, że tak wielu z Was skorzystało z tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych. Dziękuję Dyrekcji, nauczycielom i personelowi administracyjnemu szkoły za zorganizowanie uczestnictwa dzieci w nauce rekolekcyjnej. Podziękowania kieruję także pod adresem ks. Dra Marcina Roszkowskiego za poprowadzenie rozważań oraz uczestników piątkowej Drogi Krzyżowej za ich liczne uczestnictwo i piękną modlitewną atmosferę.

         4. Dziękujemy osobom, które pomimo wielu codziennych problemów z jakimi borykają się nasze rodziny wspierają pomysły planów inwestycyjnych parafii. W ostatnim czasie swój dar na te cele złożyli anonimowi ofiarodawcy z Łopuchowa – 400zł i z Tykocina 1200zł. Bóg zapłać!

         Zakończyliśmy społeczną akcję zbierania środków na odnowienie memoriału dedykowanego wywiezionym do niemieckich obozów koncentracyjnych i łagrów sowieckich. Bardzo dziękuję wszystkim rodzinom, które włączyły się w tę akcję utrwalającą pamięć o tragicznej historii naszej parafii. Dziękuję trzem osobom, które podjęły się zorganizowania zbiórki. Ogółem przekazano mi kwotę 12 200zł. Bóg zapłać.

         5. Parafia nasza organizuje pielgrzymkę do Włoch w dniach 24 czerwca do 1 lipca 2024 r. W programie m.in. Monte Cassino, sanktuarium św. o. Pio, sanktuarium św. Michała Archanioła, Asyż, Rzym, Watykan, audiencja z Ojcem Św. Zostało tylko parę miejsc. Zapisy u ks. Piotra nr telefonu 698 922 089.

6. W najbliższym czasie Sakrament Małżeństwa mają zamiar zawrzeć następujące osoby: Michał Czabatorowicz i Julia Fiedorowicz, oboje parafii tutejszej – zapowiedź II, Łukasz Konopka, kawaler z prafii Zawady i Elżbieta Wanda Nartowicz, panna parafii tutejszej – zapowiedź II, Krzysztof Stankiewicz kawaler z parafii w Mońkach i Natalia Baczewska panna parafii tutejszej – zapowiedź II; Kamil Woźniewski kawaler z parafii w Krypnie i Martyna Rogowicka, panna parafii tutejszej – zapowiedź I.

7. W ostatnim tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Zenobia Stankowska, lat 87, z Łopuchowa. Wieczny odpoczynek…