NIEDZIELA PALMOWA – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

NIEDZIELA PALMOWA – ogłoszenia parafialne

Rozpoczynamy nasze najważniejsze święta. Porządek Triduum Paschalnego będzie następujący:

Kościół parafialny:

Wielki Czwartek – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00;

Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.00;

Wielka Sobota – Wigilia Paschalna – godzina 20.00


Rezurekcjagodzina 6.00, kolejne Msze Święte godzina 10.00, 12.00 i 17.00.

W drugi dzień świąt Wielkiejnocy porządek podobny jak w każdą niedzielę:

8.00; 10.00; 12.00 i 17.00.

         Klasztorek:

Wielki Czwartek, Wielki Piątek – godzina 16.00, Wielka Sobota – godzina 19.00; Rezurekcja godzina 6.00.

Święte Triduum Paschalne – jest w całości jedną liturgią. Rozpoczynamy znakiem Krzyża w Wielki Czwartek i tego dnia nie zakończymy jej błogosławieństwem. Kiedy przyjdziemy na Liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek, nie zaczniemy jej znakiem Krzyża, ani żadnym pozdrowieniem; przeniesiemy Jezusa do Grobu i nie będzie żadnego błogosławieństwa. Liturgia Wielkiej Soboty, nie rozpocznie tradycyjnym – W imię Ojca i Syna… oraz słowami „Pan z Wami”, będzie ciąg dalszy liturgii rozpoczętej w Wielki Czwartek, aż do końcowego błogosławieństwa po procesji Rezurekcyjnej.  Raz w roku jest taka liturgia, która trwa tak długo. Wszystko co robimy w tym czasie, nawet przygotowanie świątecznych potraw, staje się jej częścią.

Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej; podczas której odbędzie się uroczysty obrzęd umywania nóg zwany mandatum, bierze on swoją nazwę od antyfony przypominającej o Chrystusowym poleceniu, której śpiew towarzyszył obmyciu stóp: „mandatum novum do vobis, ut diligatis invicem, sicut dilexi vos” (daję wam przykazanie nowe, abyście tak się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem). Celebrans przewodniczący liturgii obmyje nogi 12 naszym parafianom. Cała wieczorna Liturgia tego dnia kieruje nasze myśli do Wieczernika, gdzie Jezus wraz z Apostołami spożył Wieczerzę Paschalną, ostatnią przed swą męką i śmiercią. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji tzw. Ciemnicy. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 21.00. Puszka na wsparcie Liturgicznej Służby Ołtarza

Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz. 15.00 zapraszamy do wspólnego odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 21.00. Ofiary składane tego dnia na tacę podczas adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

W ciszy Wielkiej Soboty Kościół adoruje Jezusa złożonego w Grobie. Serdecznie zapraszamy na indywidualną i wspólnotową modlitwę – adoracji Grobu Pańskiego przez cały dzień według rozkładu dyżurów wywieszonego w gablocie.

Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny odbywać się będzie w Wielką Sobotę według następujących zasad:

  1. Od godziny 7.00 do godziny 9.40 oraz od 15.00 do 16.00, w odstępach 20-to minutowych, poświecenie w kościele oraz okazja do indywidualnej adoracji Grobu Pańskiego
  2. Poświęcenia w pozostałych miejscowościach parafii odbędzie się według ustalonego porządku; prosimy zatem kierowców z miejscowości od których rozpoczynało się poświęcenie o przyjazd na godzinę 9.30.

         Istnieje możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty we wszystkie dni Wielkiego Tygodnia – po zakończonym nabożeństwie.

         Do wtorku włącznie można w zakrystii po Mszy Świętej oraz telefonicznie zgłaszać chorych, których odwiedzimy w ich domach, w Wielką Środę od godzin porannych.

2. Serdecznie zapraszamy na ostatnie w tym Wielkim Poście nabożeństwo Pasyjne, w najbliższą środę, na godzinę 19.00. Jak zapowiadaliśmy będzie ono połączone z koncertem pieśni pasyjnych w wykonaniu studentów i profesorów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – Filii w Białymstoku. W programie śpiew gregoriański, polifonia wokalna dawnych mistrzów, improwizacje organowe; wśród wykonawców – nasz organista Pan Damian Sorota. Serdecznie zapraszamy – więcej informacji na plakacie i na stronie internetowej parafii.

3. Cieszymy się, że tak wielu z Was skorzystało z tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych, licznie uczestniczyło w piątkowej Drodze Krzyżowej. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować poszczególne modlitewne spotkania i tym, którzy tak licznie w nich uczestniczyli.

         4. Dziękujemy osobom, które pomimo wielu codziennych problemów z jakimi borykają się nasze rodziny wspierają pomysły planów inwestycyjnych parafii. W ostatnim czasie swój dar na te cele, w wysokości 200zł – złożyła anonimowa ofiarodawczyni z Siekierk. Bóg zapłać!

         Dziękujemy także osobom, które wykonały krzyże wyznaczające poszczególne stacje Drogi Krzyżowej, wiodącej ulicami naszego miasta. Palmy

         W tym tygodniu nie będzie cotygodniowego spotkania biblijnego.

         5. W ostatnim tygodniu odszedł do wieczności Śp. Waldemar Barszczewski,        lat 61, mieszkaniec Tykocina. Wieczny odpoczynek…