Niedziela Palmowa – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

Niedziela Palmowa – ogłoszenia parafialne

Rozpoczynamy Wielki Tydzień – to najważniejsze dni w całym roku liturgicznym. Są one wielkie, pełne radosnej nadziei, że prawdy naszej wiary nie zatrzymały się na Golgocie. Wielki Tydzień serca nam odmienia – ciszą i powagą. Pełnią zamyślenia.   Przed nami najważniejsze święta  w całym roku. Serdecznie zachęcamy i prosimy –  postarajcie się jak najpełniej uczestniczyć w bogatej liturgii tych dni. To jedno święto trwające 3 dni!

Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w:

          Wielki Czwartek wieczorem o godzinie 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej.

Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanego „ciemnicą”). Adoracja potrwa do godziny 21.00.  Podczas procesji będziemy śpiewać hymn Pange lingua (Sław języku tajemnicę), za którego odmówienie tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny. Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godzinie 8.00. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do indywidualnej i grupowej adoracji.

         W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Za uczczenie krzyża w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym liturgię rozpoczniemy o godzinie 18.00. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego Grobu Bożego, gdzie adoracja trwać będzie do godziny 21.00.

Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18, a rozpoczęciem 60 roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. 
W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego. W Oktawie Wielkiejnocy będzie ona odprawiana po Mszy Świętej porannej.

Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim. Adorację rozpoczniemy o godzinie 8.00 zachęcamy do przyjścia do świątyni, odwiedzenia Grobu Pańskiego. Postarajmy się znaleźć czas 
w przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed naszym Panem i Zbawicielem. Zapraszam do adoracji Grobu Pańskiego dzieci i młodzież, poszczególne grupy parafialne (Kółka Różańcowe, Rodzina Radio Maryja…) Rozkład dyżurów wywieszony w gablocie. Zachęcamy także do odwiedzenia i adoracji Grobu Pańskiego w klasztorku.

Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny odbywać się w kościele parafialnym od godziny 7.00 do 9.00 oraz od godziny 15.00 do 16.00. W pozostałych miejscowościach według ustalonego w minionych latach porządku. Prosimy o przysłanie pojazdów.

Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godzinie 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – Wigilię Paschalną. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział 
w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczynia na wodę święconą. Po zakończonej liturgii rozpocznie się adoracja Grobu Pańskiego i trwać będzie, aż do Rezurekcji. Od godziny 23.00 rozpocznie się adoracja przygotowana przez młodzież naszej parafii. Bardzo też proszę Panów Strażaków z poszczególnych miejscowości naszej parafii o zorganizowanie całonocnej warty przy Grobie Pańskim

         W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godzinie 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami.

Uroczystości Triduum Paschalnego w klasztorku będą przebiegać według następującego porządku:

Wielki Czwartek, Wielki Piątek – godzina 16.00

Wielka Sobota – godzina 19.00.

W KLASZTORKU I KOŚCIELE PARAFIALNYM – REZUREKCJA o godzinie 6.00.

Następne Msze święte:

10.00, 12.00 i 17.00. (kościół parafialny)

              9.00, 11.00 (klasztorek)

Osoby, które noszą chorągwie i feretrony proszę o właściwe, wcześniejsze przygotowanie tych rzeczy do rezurekcyjnej procesji!.

         W drugi dzień świąt Wielkiejnocy porządek podobny jak w każdą niedzielę:

8.00; 10.00; 12.00 i 17.00.

ofiary składane na tacę przeznaczone są na KUL i cele edukacyjne diecezji.

Osoby chore, starsze, które nie mogły skorzystać z przedświątecznej spowiedzi, odwiedzać będziemy w ich domach w Wielką Środę od godziny 9.00 tej.

2. Czuję się w obowiązku poinformować Was o bardzo trudniej sytuacji finansowej parafii. Nie możemy zapomnieć, że nigdy na przestrzeni wieków istnienia tej świątyni, nie przeprowadzano prac remontowo-konserwatorskich na taką skalę. Rozpoczęliśmy rok najintensywniejszych robót prowadzonych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a co za tym idzie potrzebę zgromadzenia – zebrania największych kwot wkładu własnego do projektu. Zdecydowanie, szczególnie poprzez uruchomienie ogrzewania kościoła, dużo wyższe rachunki za prąd, związane z prowadzonymi pracami – wzrosły do około 20 tys. zł/rok, wydatki na utrzymanie świątyni. Wielkim i poważnym finansowo wyzwaniem będzie konieczność powiększenia, czyli wybudowania nowego cmentarza grzebalnego, remont ogrodzenia posesji parafialnej, odnowienie elewacji plebanii itd. Przypomnę, że rok 2017 zakończyliśmy długiem ok. 60 tys. zł; podczas kolędy zebraliśmy 170 tys. zł, a wkład własny na ten rok to prawie 320 tys. zł. Realizacja zamierzonych harmonogramem prac, w ramach podpisanej przez Parafię umowy z R.P.O., przy tym poziomie zbieranych datków – nie będzie możliwa. Konsekwencje niewywiązywania się z podjętych zobowiązań mogą być bardzo smutne.

Dziękujemy zatem serdecznie wszystkim, którzy dostrzegają wielkość wyzwania jakie stoi przed naszą wspólnotą i wspierają podjęty wysiłek modlitwami i darami serca. W ostatnim czasie swój dar na wsparcie prowadzonego remontu złożył anonimowy ofiarodawca z Tykocina – 200zł. Bóg zapłać!

3. Dzieci, które brały udział w akcji Caritas „Jałmużna Wielkopostna” proszę, aby przyniosły swoje skarbonki i złożyły je przy Grobie Pańskim.

4. Dziękuję mieszkankom Sanik za pomoc we wczorajszym sprzątaniu kościoła, z prośbą o podobne wsparcie w najbliższy czwartek (29 marca br., na godzinę 10.00) zwracam się do mieszkańców z ul. Wiesiołowskiego i ul. Nadkanalnej.

5. Przypominamy, że dzisiaj odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta, w modlitwę tą włączają się różne grupy naszej społeczności. Trasa będzie wiodła ulicą Klasztorną, Jordyka do kościoła parafialnego. Początek nabożeństwa o godzinie 19.00 w klasztorku kończymy ucałowaniem relikwii Krzyża Świętego w kościele parafialnym. Zapraszamy!

6. W ostatnim tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Krystyny Słowikowskiej, lat 80 z Kolonii Sierki. Wieczny odpoczynek…