NIEDZIELA PALMOWA – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

NIEDZIELA PALMOWA – ogłoszenia parafialne

Rozpoczynamy Wielki Tydzień – to najważniejsze dni w całym roku liturgicznym. Są one wielkie, pełne radosnej nadziei, że prawdy naszej wiary nie zatrzymały się na Golgocie, Miłość jest potężniejsza niż śmierć .

Przed nami najważniejsze święta  w całym roku. Serdecznie zachęcamy i prosimy –  postarajcie się jak najpełniej uczestniczyć w bogatej liturgii tych dni. To jedno święto trwające 3 dni!

Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w:

          Wielki Czwartek wieczorem o godzinie 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej.

Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanego „ciemnicą”). Adoracja potrwa do godziny 21.00.  Podczas procesji będziemy śpiewać hymn Pange lingua (Sław języku tajemnicę), za którego odmówienie tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny. Adorację wznowimy w Wielki Piątek wspólną poranną modlitwą Kościoła – jutrznią o godzinie 8.00. Serdecznie zapraszamy. Teksty modlitw brewiarzowych zostaną wydrukowane. Do całodziennej adoracji zachęcamy szczególnie przedstawicieli grup modlitewnych naszej parafii.

         W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Za uczczenie krzyża w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym liturgię rozpoczniemy o godzinie 18.00. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego Grobu Bożego, gdzie adoracja trwać będzie do godziny 21.00.

Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18, a rozpoczęciem 60 roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. 
W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego. W Oktawie Wielkiejnocy będzie ona odprawiana po Mszy Świętej porannej. Osoby, które zamawiały intencje mszalne na ten dzień – prosimy o zgłoszenie się do zakrystii.

        Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim. Zapraszamy o godzinie 8.00 na jutrznię – poranną modlitwę Kościoła (będą przygotowane teksty) oraz zachęcamy do przyjścia do świątyni na adorację Najświętszego Sakramentu. Postarajmy się znaleźć czas 
w przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed naszym Panem i Zbawicielem. Zapraszam do adoracji Grobu Pańskiego dzieci i młodzież, poszczególne grupy parafialne (Kółka Różańcowe, Rodzina Radio Maryja…) Rozkład dyżurów wywieszony w gablocie. Zachęcamy także do odwiedzenia i adoracji Grobu Pańskiego w klasztorku.

Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny odbywać się w kościele parafialnym od godziny 7.00 do 9.00 oraz od godziny 15.00 do 16.00. W pozostałych miejscowościach według ustalonego w minionych latach porządku. Prosimy o przysłanie pojazdów.

Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godzinie 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – Wigilię Paschalną. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział 
w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczynia na wodę święconą. Po zakończonej liturgii rozpocznie się adoracja Grobu Pańskiego i trwać będzie, aż do Rezurekcji. Bardzo proszę Panów Strażaków z poszczególnych miejscowości naszej parafii o zorganizowanie całonocnej warty przy Grobie Pańskim

         W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godzinie 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał 
i jest z nami.

 

W KLASZTORKU I KOŚCIELE PARAFIALNYM – REZUREKCJA o godzinie 6.00.

Następne Msze święte:

10.00, 12.00 i 17.00. (kościół parafialny)

              9.00, 11.00 (klasztorek)

Osoby, które noszą chorągwie i feretrony proszę o właściwe, wcześniejsze przygotowanie tych rzeczy do rezurekcyjnej procesji!.

         W drugi dzień świąt Wielkiejnocy porządek podobny jak w każdą niedzielę:

8.00; 10.00; 12.00 i 17.00.

ofiary składane na tacę przeznaczone są na KUL i cele edukacyjne diecezji.

Osoby chore, starsze, które nie mogły skorzystać z przedświątecznej spowiedzi, odwiedzać będziemy w ich domach w Wielką Środę od godziny 9.00 tej.

2. Dzieci, które brały udział w akcji Caritas „Jałmużna Wielkopostna” proszę, aby przyniosły swoje skarbonki i złożyły je przy Grobie Pańskim.

3. W najbliższym czasie Sakrament Małżeństwa mają zamiar zawrzeć następujące osoby: Robert Maliszewski, kawaler zamieszkały w Konopkach Pokrzywnicy parafia Zawady i Magdalena Łapińska, panna zamieszkała w Siekierkach parafii tutejszej – zapowiedź II. Adam Taperek, kawaler zamieszkały Góra parafia Krypno i Emilia Napiórkowska, panna zamieszkała w Tykocinie, parafii tutejszej – zapowiedź I.

4. Od dnia 31 marca do 21 kwietnia br. trwają zapisy dzieci 3-4-5-6-letnich do oddziałów przedszkolnych w Zespole Szkół i Przedszkola w Tykocinie oraz dzieci do klas pierwszych Szkoły Podstawowej w roku szkolnym 2017/2018. Wnioski można otrzymać w sekretariacie oraz ściągnąć ze strony internetowej.

5. Dziękuję mieszkankom Sawina za pomoc we wczorajszym sprzątaniu kościoła, z prośbą o podobne wsparcie w najbliższy czwartek (13 kwietnia br., na godzinę 10.00) zwracam się do mieszkańców Łopuchowa.

         Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy dostrzegają wielkość wyzwania jakie stoi przed naszą wspólnotą i wspierają podjęty wysiłek modlitwami i darami serca. W ostatnim czasie swój dar na wsparcie prowadzonego remontu złożyły następujące osoby: anonimowy ofiarodawca z Tykocina – 50zł, z Łopuchowa i Sierk po 100zł oraz Koło Różańcowe z Siekierk, Pani Alicji Sakowicz – 360zł. Bóg zapłać!