Za nami Rekolekcje Wielkopostne. Bogu niech będą dzięki za łaski nam udzielone. Cieszymy się, że tak licznie skorzystaliście z zaproszenia na te szczególne spotkania. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli osobom chorym i starszym w dotarciu do kościoła.
Rozpoczynamy Wielki Tydzień – to najważniejsze dni w całym roku liturgicznym. Są one wielkie, pełne radosnej nadziei, że prawdy naszej wiary nie zatrzymały się na Golgocie. Od tej chwili na drogach życia, towarzyszy nam światło wielkanocnego poranka, by je jednak ujrzeć z pokorą i uporem osiołka musimy przejść lekcję wieczernika i mroku samotności Wielkiego Czwartku, pokłonić się „ukrzyżowanej Miłości” w Wielki Piątek, wsłuchać się w śpiew ciszy Wielkiej Soboty i spotkać Zmartwychwstałego ze śladami męki. To droga, po której nie opłaca się iść na „skróty”, sądząc, że uczestnictwo w Rezurekcji będzie wystarczające. Odrzućmy udawanie świętowania, przyjdźmy weźmy liczny udział w nabożeństwach wyjątkowo bogatych w swej oprawie. Zachęćcie do uczestnictwa w liturgii wszystkich swoich domowników.
Przed nami najważniejsze święta w całym roku. Serdecznie zachęcamy i prosimy – postarajcie się jak najpełniej uczestniczyć w bogatej liturgii tych dni. To jedno święto trwające 3 dni! Porządek Wielkiego Tygodnia będzie następujący:
WIELKI CZWARTEK – godzina 18.00 (Msza Wieczerzy Pańskiej) – pamiątka ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii. Po nabożeństwie uczniowie ze szkoły w Tykocinie wystawią Misterium Męki Pańskiej. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych. Adoracja do godziny 21.00.
WIELKI PIĄTEK – godzina 18.00 Liturgia Męki Pańskiej, składająca się z Liturgii Słowa, adoracji Krzyża oraz Komunii Świętej. Ofiary składane na tacę są przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Adoracja do godziny 21.00.
Tego dnia obowiązuje post ścisły – jakościowy i ilościowy; tzn. post jakościowy polegający na powstrzymaniu się od pokarmów mięsnych i post ilościowy – czyli spożywanie pokarmów raz do syta i dwa razy dla zaspokojenia głodu. Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 18 lat, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.
WIELKA SOBOTA – godzina 20.00. (Msza Wigilii Paschalnej; na odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego przynosimy świece). Po zakończonej liturgii rozpocznie się adoracja Grobu Pańskiego i trwać będzie, aż do Rezurekcji. Bardzo proszę Panów Strażaków z poszczególnych miejscowości naszej parafii o zorganizowanie całonocnej warty przy Grobie Pańskim
Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny odbywać się w kościele parafialnym od godziny 7.00 do 9.00 oraz od godziny 15.00 do 16.00. W pozostałych miejscowościach według ustalonego w minionych latach porządku. Prosimy o przysłanie pojazdów.
Zapraszam do adoracji Grobu Pańskiego dzieci i młodzież, poszczególne grupy parafialne (Kółka Różańcowe, Rodzina Radio Maryja…) Z racji doświadczeń lat minionych zostają ustalone dyżury poszczególnych miejscowości i dzielnic Tykocina. Rozkład dyżurów wywieszony w gablocie. Zachęcamy także do odwiedzenia i adoracji Grobu Pańskiego w klasztorku.
Po skończonej liturgii Wigilii Paschalnej trwać będzie, aż do Rezurekcji – całonocna adoracja. Zwracam się do Panów Strażaków o zorganizowanie warty przy Grobie Pańskim. Może znajdą się i inne osoby pragnące doświadczyć wyjątkowości tej „Wielkiej Nocy”. Procesja rezurekcyjna z racji prowadzonych prac przy kościele – odbywać się będzie wokół Placu Czarnieckiego.
W KLASZTORKU I KOŚCIELE PARAFIALNYM – REZUREKCJA
o godzinie 6.00.
Następne Msze święte
10.00, 12.00 i 17.00. (kościół parafialny)
11.00 (klasztorek)
Osoby, które noszą chorągwie i feretrony proszę o właściwe, wcześniejsze przygotowanie tych rzeczy do rezurekcyjnej procesji.
W drugi dzień świąt Wielkiejnocy porządek podobny jak w każdą niedzielę:
8.00; 10.00; 12.00 i 17.00.
ofiary składane na tacę przeznaczone są na KUL i cele edukacyjne diecezji.
Osoby chore, starsze, które nie mogły uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych, odwiedzać będziemy w ich domach w Wielką Środę od godziny 9.00 tej.
2. Od Wielkiego Piątku rozpoczniemy modlitwę Nowenny do Miłosierdzia Bożego. W Oktawie Wielkiejnocy będzie ona odprawiana po Mszy Świętej porannej.
3. Dzieci, które brały udział w akcji Caritas „Jałmużna Wielkopostna” proszę, aby przyniosły swoje skarbonki i złożyły je przy Grobie Pańskim.
4. Organizowana jest pielgrzymka do Grecji – „Śladami św. Pawła” w dnaich od 10 do 17 października. Koszt 3 200zł. Szczegółowe informacje i zapisy u ks. Marcina.
5. W najbliższym czasie Sakrament Małżeństwa mają zamiar zawrzeć następujące osoby: Szymon Łapiński, kawaler z parafii św. Jadwigi Królowej w Białymstoku i Anna Słowikowska, panna z Sierk parafii tutejszej. Zapowiedź II. Adam Grochowski, kawaler z parafii M.B. z Gwadelupe i Emilia Wnorowska, panna zamieszkała w Lipnikach, parafii tutejszej. Zapowiedź I.
6. Bóg zapłać anonimowemu ofiarodawcy z Jeżewa Nowego, za ofiarę w wysokości 100zł złożoną na wsparcie prac remontowych naszego kościoła.
7. W porozumieniu i współpracy z Departamentem Komunikacji Społecznej A.R.iM.R. zwracamy się z apelem o niewypalanie traw. Skutki takiego barbarzyńskiego działania bywają poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego, i wręcz zabójcze dla flory i fauny. Bardzo prosimy o zdecydowaną reakcję na przejawy takich nieodpowiedzialnych zachowań.
8. W minionym tygodniu odbył się w naszej parafii pogrzeb Śp. Alfredy Rzepa, lat 88 z Lipnik. Wieczny odpoczynek…