20 czerwca odbyło się kolejne ważne spotkanie na temat przyszłości kina Hetman jako obiektu przeznaczonego na cele kulturalne, w nawiązaniu do roli, jakie pełnił on w przedwojennym i powojennym życiu społeczno-kulturalnym Tykocina.
W spotkaniu uczestniczyli: proboszcz parafii Trójcy św. ksiądz Jarosław Stefaniak, przedstawiciele samorządu burmistrz Tykocina Krzysztof Chlebowicz i przewodniczacy Rady Miasta , Jerzy Augustynowicz, Alicja Bogusz reprezentująca Tykociński Teatr Amatorski, Joanna Malesińska, Franciszka Kruszewska, Tadeusz Świętorzecki, Robert Gołaszewski reprezentujący Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej, dyrektor Centrum Kultury Sportu i Turystki Ziemi Tykocińskiej Tadeusz Wądołowski, Tadeusz Kwiatkowski i Adam Sokolewicz z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tykocinie, Maria Markiewicz i Józef Markiewicz z Centrum Badań nad Historia i Kulturą Małych Miast oraz Ewa Rakowicz-Wawrusiewicz.
Ksiądz proboszcz Jarosław Stefaniak przedstawił regulamin ubiegania się o dotację z funduszy norweskich na remont kościoła, zawierający klauzulę konieczności poszerzenia projektu remontu o aspekt społeczny. Tym elementem będzie rewitalizacja budynku kina na cele kulturalne. Burmistrz Krzysztof Chlebowicz w imieniu Rady Miejskiej zadeklarował wsparcie remontu kościoła oraz rewitalizacji kina, jako koniecznego elementu tego projektu. Niszczejący od wielu lat budynek sali widowiskowej i kinowej otrzymał tym samym zielone światło – zgodnie z oczekiwaniami przedstawicieli tykocińskich organizacji skupionych wokół spraw kultury. Dyrektor Centrum Kultury Sportu i Turystki Ziemi Tykocińskiej Kultury zyskuje – jak zaznaczył Tadeusz Wądołowski- miejsce dla realizacji swoich działań oraz rozszerzenie roku kulturalnego w Tykocinie. Józef Markiewicz z Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast podkreślił, że budynek kina będzie ważnym miejscem promocji kultury i historii Tykocina. Zdaniem księdza proboszcza nie przyznanie funduszy norweskich nie będzie przekreślało perspektyw przywrócenia kina Tykocinowi – z czym zgodzili się przedstawiciele organizacji społecznych – trzeba rozwijać działalność i ubiegać się o inne fundusze oraz promować idee zabiegając o poparcie wszelkich partnerów.
To jedyna droga do uratowania tego obiektu wpisanego w historię i parafii św. Trójcy kontynuację dzieła zapoczątkowanego przez społecznika, księdza Bolesława Sadowskiego i tykocińską młodzież w latach 20-tych.
red. Maria Markiewicz