Jaki był 2016 rok? – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

Jaki był 2016 rok? – ogłoszenia parafialne

Oto podstawowe dane, opisujące naszą parafię:
– w 1 061 rodzinach zamieszkuje 3 730 osób (3 787 w 2015 roku, 3 807 w 2014), 
– Sakrament Chrztu Świętego przyjęło 43 dzieci (w 2015 – 59), 

– mieliśmy 76 pogrzebów, przy 71 w 2015 roku,
– naliczyliśmy 33 małżeństwa rozbite (w 2015 roku było ich 24), 
– w parafii mieszka 34 konkubinaty,

– wygłoszono 36 zapowiedzi (w 2015 – 33),
– 32 pary zawarło Sakrament Małżeństwa (w 2015 – 31),
– udzielono ok. 43 200 Komunii Świętych, 
– podczas ubiegłorocznej kolędy zebraliśmy na poczet planowanych remontów 125 690 złotych
– Do zasadniczych działań inwestycyjnych w 2016 roku możemy zaliczyć:
– remont elewacji wież kościoła, dachu arkad oraz tablicy fundatora, który zamknął się kwotą 624 000 zł, z czego 300 000 zł pochodziło z dotacji MKiDN; 
– wykonaliśmy także prace konserwatorskie przy historycznych tarczach zegara na wieży kościelnej, rozpoczynając gruntowny remont mechanizmu, który ukończymy w najbliższych miesiącach;

– rozpoczęliśmy także przy pomocy życzliwych osób porządkowanie archiwum parafialnego. Obecnie posiadamy zdygitalizowane niemal wszystkie archiwalne zbiory, zostały one zdezynfekowane, zakupiono specjalne pudełka oraz szafę do ich przechowywania. Trwają prace nad zindeksowaniem całości zbiorów.

– najważniejszym sukcesem 2016 roku było bez wątpienia podpisanie umowy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Znaleźliśmy się w gronie 13 beneficjentów z niemal najwyższym poziomem dofinansowania. Nasz projekt, który będzie przeprowadzany przez najbliższe 4 lata dotyczył będzie zasadniczo prac konserwatorskich we wnętrzu świątyni oraz remontowych na zewnątrz. Trwa obecnie niezmiernie skomplikowana (w stale zmieniających się uregulowaniach prawnych) procedura wyłonienia wykonawcy robót. Prace powinny rozpocząć się już w miesiącu lutym br.

Kończąc 2016 rok posiadamy oszczędności w wysokości 183 601,86 zł; jest to ponad połowa środków wymaganych w 2017 roku jako wkład własny do projektu Regionalnego Programu Operacyjnego.

Na koncie obsługi cmentarza parafialnego posiadamy obecnie kwotę 47 712 złotych 73 groszy; wydatki związane z obsługą cmentarza zamknęły się w 2016 roku kwotą 8 057 złotych 78 groszy. Wpłaty z tytułu pozwoleń na postawienie pomnika oraz skarbonek ustawianych podczas pogrzebów wyniosły w 2016 roku 32 200 złotych.

         Na wydzielonym rachunku uporządkowania i digitalizacji naszego archiwum posiadamy obecnie kwotę 1 941 złotych 70 groszy.

W 2016 roku przekazaliśmy w formie darowizn i wsparcia rzeczowego, z ofiar zbieranych w klasztorku – na rzecz D.P.S. w Tykocinie 12 800 złotych. 
Obecnie parafia nie posiada żadnych długów, ani u firm wykonujących prace remontowo konserwatorskie, ani żadnych zaciągniętych kredytów bankowych. 

2. W najbliższy piątek przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, skupiającym w sobie trzy wydarzenia, przez które Chrystus objawił się światu: pokłon pogańskich magów, chrzest Jezusa w Jordanie i pierwszy cud Zbawiciela w Kanie Galilejskiej. Porządek nabożeństw w tym dniu – taki jak w każdą niedzielę: 8.00, 10.00, 12.00 i 17.00. Podczas każdej Mszy świętej poświęcenie kadzidła i kredy. Ofiary składane na tacę przeznaczone są na Misje w świecie.

Tego dnia po powrocie z kościoła oznaczamy poświęconą kredą odrzwia naszych domów napisem K+M+B 2017 lub C+M+B+2017. Oba oznaczenia są poprawne, gdyż najważniejsze, żeby zachowując ten zwyczaj, robić to z powodu żywej wiary i przynależności do Chrystusa, czyniąc to świadomie.

W tym tygodniu przypada Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota miesiąca.

3. Przypominamy, że zbliża się finał konkursu na najpiękniejszą bożonarodzeniową szopkę. Prace można zgłaszać do Uroczystości Trzech Króli. Niebawem rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród zwycięzcom.

4. W dniu dzisiejszym po każdej Mszy Świętej zbierane są do puszek datki na zimowy wyjazd dzieci z ubogich rodzin naszej gminy.

5. Od jutra rozpoczynamy wizytę duszpasterską rodzin – kolędę. Podczas kolędy chcielibyśmy zainteresować Was problemami, związanymi z rozpoczynającymi się w 2017 roku wielkimi pracami remontowo-konserwatorskimi, które będą trwały do 2020 roku. Zamkną się one kwotą prawie 7,5 mln złotych, z czego ponad 1,1 miliona złotych to wkład własny naszej parafii. To na pewno duży wysiłek, ale korzyści dla całej Wspólnoty i miejscowości – jeszcze większe. Powodzenie tego przedsięwzięcia zależeć będzie zatem w znacznym stopniu od Waszej życzliwości. O nią pokornie prosimy.

    Bardzo prosiłbym, aby podczas kolędy była obecna cała rodzina – od najmłodszych, a na seniorach rodu skończywszy. W miejscu naszego wspólnego spotkania powinien być przygotowany stół, na którym ustawiony jest krzyż ze świecami, woda święcona, kropidło. W miarę możliwości – Pismo Święte i zeszyty od religii uczących się dzieci, także tych ze szkół ponad podstawowych!

         Proszę, zatem wyznaczoną przez społeczność danej wioski lub ulicy osobę, aby w określonym dniu przyjechała po księdza na godzinę 9.00 (wioski) 15.30 (Tykocin). Podaję porządek na pierwsze dni kolędy:

Poniedziałek (2 stycznia 2016 r.)

Sawino – 3 ks.

ul. Bernardyńska – 1 ks.

ul. Choroszczańska bloki – 2 ks.

Wtorek (3 stycznia 2016r.)

Łopuchowo – 3 ks.

ul. Ogrodowa – 1 ks.

ul. Gasztołda – 1 ks.

ul. Jordyka 1 ks.

Środa (4 stycznia 2017r.)

Jeżewo Nowe – 1 ks.

Stelmachowo Kolonia – 1 ks.

Dobki – 1 ks.

ul. Górnickiego – 1 ks.

ul. Klasztorna – 2 ks.

Czwartek (5 stycznia 2017roku)

Sierki – 3 ks.

ul. Kaczorowska – 2 ks.

ul. Nadkanalna – 1 ks.

 

Sobota (7 stycznia 2017r.)

Jeżewo Stare – 2 ks.

Broniszewo – 1 ks.

Poniedziałek (9 stycznia 2017 r.)

Saniki – 3 ks.

ul. Wiesiołowskiego – 2 ks.

Wtorek (10 stycznia 2017 r.)

Kolonia Tykocin – 2 ks.

Hermany – 1 ks.

ul. Glogera – 2 ks.

ul. Poświętna – 1 ks.

Środa (11 stycznia 2017 r.)

Siekierki – 3 ks.

Czwartek (12 stycznia 2017 r.)

Nieciece i Kiermusy – 2 ks.

Lipniki – 1 ks.

ul. Sokołowska – 3 ks.

Piątek  (13 stycznia 2017 r.)

Popowlany – 2 ks.

Bagienki – 1 ks.

ul. Zacerkiewna – 1 ks.

ul. Browarna – 1 ks.

Pl. Czarnieckiego, ul. Puchalskiego – 1 ks.

Sobota (14 stycznia 2017 r.)

Stelmachowo – 2 ks.

ul. Zagumienna – 1 ks.

         Rodziny, które z różnych przyczyn nie mogłyby przyjąć kolędy w wyznaczonym dniu – prosimy o ustalenie daty spotkania w konsultacji z księdzem – po każdej Mszy Świętej niedzielnej lub kontakcie telefonicznym.

  1. W ostatnim tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Waldemara Miastkowskiego, lat 60 z Sanik. Wieczny odpoczynek…