III Niedziela Zwykła - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

III Niedziela Zwykła

Za nami kolejne – kolędowe spotkania. Oto krótka charakterystyka  ulic Tykocina, które odwiedziliśmy w minionym tygodniu:

 

Miejscowość, ulica

Ilość rodzin

Ilość mieszkańców

Na Kościół

ul. Sokołowska

26

101

3 200

ul. Zagumienna

17

57

1860

ul. Klasztorna

18

68

3 050

ul. Złota

15

41

1 460

ul. Kozia

15

50

1 900

ul. Nadkanalna

10

31

1 420

ul. Wiesiołowskiego

16

45

900

Pl. Czarnieckiego

11

36

1 150

 

         Bogu niech będą dzięki za dar wspólnych spotkań w rodzinach naszej parafii. Tegoroczna kolęda była dla nas księży wyjątkowo miłym przeżyciem. Składamy podziękowania wszystkim rodzinom, które życzliwie przyjmowały nas w swoich domach, okazując wielką życzliwość i zrozumienie dla problemów, stojących przed naszą wspólnotą.

         Oto podstawowe dane, opisujące naszą parafię. W 1 056 rodzinach zamieszkuje 3 807 osób. Nie mamy skali porównawczej, odnoszącej się do minionych lat, jednak możemy ze smutkiem stwierdzić, że setki parafian mieszka w zasadzie na stałe poza domem rodzinnym (poszukiwanie pracy za granicami Polski, studia itp.). Podczas kolędy spotkaliśmy 29 osób, które w minionym roku ani razu nie skorzystały z Sakramentu Pokuty – cóż może się tak niekiedy zdarzyć, jednak najgorsza w tej materii jest coroczna „recydywa”! W naszej parafii naliczyliśmy 27 rozbitych małżeństw. To wielkie tragedie, dziejące się na naszych oczach w wyniku których najbardziej cierpią dzieci. Apelujemy dbajcie o zgodę w rodzinach i sąsiedztwie; nie bądźcie „adwokatami diabła” – podpowiadającymi proste rozwiązania. Najwyższą cenę za tzw. święty spokój płacą najbardziej niewinni i bezbronni. Podejmując taką decyzję nie patrzcie jedynie na czubek swojego nosa! Kolejnym elementem kryzysu rodziny są związki niesakramentalne. W parafii Tykocin zamieszkuje obecnie 39 konkubinatów, czyli niecałe 4% rodzin żyje bez ślubu kościelnego, nieraz i bez cywilnego. Bardzo zależy nam na zmianie tego stanu rzeczy. Skoro większość takich związków nie ma żadnych przeszkód do zawarcia sakramentalnego małżeństwa – zatem ogłaszamy swoistą promocję. Wszystkie pary, pragnące uregulować swoje życie sakramentalne, które zgłoszą się do kancelarii parafialnej przed końcem lutego br. otrzymają wsparcie w procedurach kancelaryjnych oraz nie zapłacą ani grosza za zapowiedzi i uroczystości ślubne w kościele. Oczywiście osoby, które nie zamierzają dalej żyć razem – nie muszą korzystać z tej oferty, nie warto, skoro i tak się rozstaną. Pamiętajcie też, że od tej chwili nikt nie może argumentować, że nie bierze ślubu dlatego, że ich nie stać, bo nie mają pieniędzy. Podczas tegorocznej kolędy z różnych przyczyn nie odwiedziliśmy 56 rodzin. W zdecydowanej części był to skutek nieobecności związanej z obowiązkiem pracy, wyjazdem, rzadziej niechęcią do wiary i Kościoła.

         Pragnę podziękować za wyjątkowe zrozumienie powagi problemów stojących przed naszą wspólnotą. Pilnego remontu wymaga budynek kościoła, powinniśmy natychmiast rozpocząć procedury poszerzenia cmentarza. Przejawem wielkiej Waszej życzliwości jest zebrana podczas kolędy, na poczet tegorocznych remontów kwota 132 240 złotych!!! W chwili obecnej posiadamy łącznie około ćwierć miliona złotych, które będą wykorzystane w pracach remontu dachu kościoła. Przypomnę, że mamy obietnicę finansowego wsparcia naszych planów przez Pana Burmistrza. Prace powinny rozpocząć się w czerwcu br.

         Innym, nie cierpiącym zwłoki parafialnym problemem jest poszerzenie cmentarza. Przy ogromnym wyzwaniu jakim jest remont kościoła wygospodarowanie dziesiątek tysięcy złotych na dokumentację, a w sumie setek tysięcy na realizację – będzie w naszym przypadku właściwie niemożliwe. Pojawiła się także w rozmowach kolędowych – interesująca sugestia przeznaczenia pieniędzy składanych do puszki przy okazji pogrzebu na prace związane z poszerzeniem cmentarza, nie jak wcześniej mówiłem – cele charytatywne. Nadmienię, że jest to zwyczaj DOBROWOLNY i niestety nadal wolimy przynosić na pogrzeb sztuczne wiązanki i wieńce, które lądują i tak w śmietniku, niż weprzeć jakąkolwiek szlachetną ideę ofiarą pieniężną. Do tej pory zebraliśmy – 1 081złotych.

         Podsumowując – tegoroczna kolęda dała nam nadzieję. Z Bożą pomocą i takimi ludźmi jak Wy – musi się udać! Wszystko jest możliwe.

         Proszono nas także, aby podać informacje o Pierwszej Komunii Świętej. W tym roku uroczystość ta będzie połączona z Wizytacją Biskupią i odbędzie się podczas Mszy Świętej o godzinie 12.00 – 18 maja br. W roku 2015 I Komunii Świętej – nie będzie; natomiast w 2016 roku do tego sakramentu przystąpią uczniowie klas III szkoły podstawowej.

         Dziękuję za indywidualne ofiary złożone na potrzeby remontu kościoła, które w ostatnim czasie złożyli: anonimowy ofiarodawca ze Stelamachowa – 100zł, anonimowy ofiarodawca z Tykocina – 50zł, dzieci ze szkoły podstawowej, które wykonały świąteczne szopki – 130zł. Bóg zapłać!  

         2. Z przykrością muszę poinformować, że nasz projekt pn. „Stabilna wspólnota lokalna fundamentem tożsamości europejskiej…” dotycząca szerokiego zakresu prac remontowo-konserwatorskich przy naszym kościele – został odrzucony przez komisję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego! Niestety przy tak funkcjonującej władzy centralnej nie mamy co liczyć na wsparcie w remoncie świątyni. Wrażliwość włodarzy ogranicza się raczej do pomocy pupilom zamieszkującym tereny na zachód od Wisły lub najbliższym jej otoczeniu. My będziemy jednak konsekwentnie dążyć do celu.

         3. W tym tygodniu przypada I Sobota Miesiąca – nabożeństwo godz. 6.30 i 17.00.

         4. W następną niedzielę 2 lutego Zespół Tęcza z Trzciannego wystawi po Mszy Świętej o godzinie 12-tej bożonarodzeniowe jasełka pt. Podróż do Betlejem. Zapraszamy.

         5. Stowarzyszenie „Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego” i Zamek w Tykocinie – zapraszają 1 lutego, w sobotę na widowisko historyczne pn. „Szturm Zamku w Tykocinie A.D. 1657. Celem widowiska jest upamiętnienie wydarzeń sprzed 367 lat kiedy wojska hetmana Sapiechy zdobyły tykocińską twierdzę bronioną rzez oddziały szwedzkie i radziwiłłowskie. Początek inscenizacji o godzinie 12.00 przy pomniku Stefana Czarnieckiego.

         6. W minionym tygodniu odbył się w naszej parafii pogrzeb Śp. Wincentego Ostrowskiego, lat 64 z Siekierk. Wieczny odpoczynek…