II Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

II Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne

Bogu niech będą dzięki za dar wspólnych, kolędowych spotkań w rodzinach naszej parafii. Po raz kolejny doświadczyliśmy Waszej wielkiej życzliwości i zrozumienia problemów, które wymagają rozwiązania. Dziękujemy także za cenne uwagi, które pomogą nam porządkować różne przestrzenie funkcjonowania parafii. Wszystkim rodzinom, goszczących nas w swoich domach składamy serdeczne – Bóg zapłać!


Oto podstawowe dane, opisujące naszą parafię. W 1 018 rodzinach zamieszkuje 3461 osób (3 553 w 2018 roku). Nadal zauważamy duży odsetek osób, które jedynie identyfikują się z naszą parafią, a zasadniczo od lat na stałe mieszkają daleko od nas – tych zachęcamy do uregulowania swego statusu przynależności oraz angażowaniu się w życie wspólnot, w których żyją na co dzień, chodzą w niedzielę do kościoła, uczestniczą w rekolekcjach i akcjach pastoralnych. Wszelkie sprawy kancelaryjne związane z życiem sakramentalnym powinni załatwiać w parafiach miejsca przebywania. Winniśmy skończyć z fikcją „udawania parafian”, a wbrew pozorom jest to spora grupa ludzi – w ubiegłym roku Urząd Skarbowy naliczył mi podatek od ilości 4 809 wiernych, gdy w rzeczywistości my naliczyliśmy 3 553 osoby.

Jest nam oczywiście bardzo miło, że wielu z Waszych bliskich postanawia chrzcić dzieci, zawierać małżeństwa – właśnie w naszej parafii, ale wszelkie formalności powinni rozpoczynać od kancelarii parafialnych miejsca zamieszkania.

         Można stwierdzić, że prawie wszyscy nasi parafianie to ludzie wierzący i praktykujący, nawet ci którzy w liczbie 44 osób – nie skorzystali ani razu ze spowiedzi w 2019 roku – są często obecni podczas niedzielnych Mszy Świętych, bądź rodzinnych uroczystości takich jak śluby, czy pogrzeby. Podczas kolędy naliczyliśmy 28 rozbitychmałżeństw, nieco mniej niż w 2019 roku. Sytuacje takie stają się smutną plagą naszych czasów nie oszczędzającą nawet zdecydowanie bardziej konserwatywne – wiejskie środowisko. Ponawiamy zatem nasz ubiegłoroczny apel – dbajcie o zgodę w rodzinach i sąsiedztwie; nie obawiajcie się przejść przez przebaczenie. Sama racja, prawda, trwanie przy swoim zdaniu, bez miłości są nic nie warte! W rozwiązaniu problemów pomóc może jedynie miłość – nie nienawiść.

Kolejnym elementem kryzysu rodziny są związki niesakramentalne. W parafii Tykocin zamieszkuje obecnie 42 konkubinaty jest to niewielki wzrost, który w tym przypadku może jedynie smucić. Ponawiamy naszą co roku przedstawianą propozycję dla wszystkich rodzin, pragnących zawrzeć Sakrament Małżeństwa, by zgłosiły się do kancelarii parafialnej najbliższym czasie, a otrzymają wsparcie w procedurach kancelaryjnych oraz nie zapłacą ani grosza za zapowiedzi i uroczystości ślubne w kościele.

         W danych z tegorocznej kolędy dostrzegamy parę paradoksów, które cieszą i napawają optymizmem, niekiedy nawet bardzo. Przybyło osób, które nie skorzystały w ubiegłym roku ze spowiedzi, jednak nie spadła liczba osób, które przystąpiły do Komunii Świętej. I wreszcie pomimo niewielkiego wzrostu rodzin, które nie przyjęły kolędy – o 6% wzrosła łaczna kwota ofiary złożonej na remont kościoła i zebralismy w tym roku rekordową kwotę 181 390 złotych. Jest to przejaw Waszej wielkiej życzliwości i akceptacji działań, jakie zamierzamy podjąć w bieżącym roku – Bóg Wam zapłać!

         Podsumowując – tegoroczna kolęda potwierdziła słuszność podjętych przed kilku laty decyzji inwestycyjnych i zrozumienie (przez większość rodzin) problemów, jakie przed nami stoją, kiedy już pojawiają się następne. Z Bożą pomocą będziemy się starali konsekwentnie zdążać do wyznaczonego celu. Raz jeszcze – Bóg zapłać!

         2. Dziękujemy Paniom z Sierk za wczorajsze sprzątanie kościoła, z prośbą o podobne wsparcie w najbliższą sobotę – 25 stycznia na godzinę 10.00, zwracamy się do rodzin z ul. Kaczorowskiej.

3. Pragniemy przypomnieć wszystkim zainteresowanym, wybierającym się na organizowany przez naszą parafię zimowy wypoczynek – wyjazd jutro o godzinie 7.00, z parkingu przed kościołem. Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym wiele dzieci będzie mogło doświadczyć radości wypoczynku w górach. Bóg wam zapłać!

4. Zapraszamy na ostatnie w tym okresie liturgicznym wspólne kolędowanie. W niedzielę 2 lutego odbywać się będą następujące koncerty:

w klasztorku po Mszy Świętej o godzinie 9.00 – orkiestra, natomiast po Mszy Świętej o godzinie 11.00 – „Hetmanki”;

– w kościele parafialnym po Mszy Świętej o godzinie 12.00 – orkiestra.

Każdy koncert składał się będzie z kilkunastu kolęd i trwał około 40 minut. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do wspólnego kolędowania!

5. Za tydzień, w niedzielę 26 stycznia br. w godzinach od 9 – 13 odbędzie się zbiórka krwi. Ambulans krwiodawstwa będzie zaparkowany przy Centrum Kultury w Tykocinie. Zachęcamy do czynnej pomocy bliźniemu.

6. Ponawiamy nasze zaproszenie do uczestnictwa w I Parafialnym Balu Charytatywnym, który odbędzie się 8 lutego br. w Domu nad Narwią.  Bilety w cenie 125 złotych od osoby do nabycia w Sklepie Julianna w Tykocinie (obok kościoła), Kancelarii Parafialnej, w zakrystii po każdej niedzielnej Mszy Świętej. Zapewniamy posiłki ciepłe, przekąski, napoje, tańce, przewidziana jest także licytacja fantów. DOCHÓD Z BALU W CAŁOŚCI PRZEZNACZONY JEST NA PRACE REMONTOWE PROWADZONE W NASZYM KOŚCIELE.

7. Pragnę podziękować anonimowemu ofiarodawcy z Tykocina za ofiarę na remont kościoła w wysokości 100zł oraz Kołu Różańcowemu z Siekierk, gdzie zelatorką jest Pani Alicja Sakowicz – za ofiarę na rozbudowę cmentarza w wysokości 600zł.

Chciałbym poinformować, że zakończyły się prace remontowe na dzwonnicy kościoła. Dziękuję rodzinie z Tykocina, która ofiarowała na ten cel 2 000złotych. Jednocześnie informuję, że naprawa dzwonów była konieczna i ochroniła dzwony przed zniszczeniem, a nawet przed grożącą katastrofą.  Niezbędny do przeprowadzenia remont pochłonął ponad 50 000 złotych.

            8.  Na parkingu przed cmentarzem pojawiły się 3 nowe kontenery na śmieci. Przypominam, że zasadniczo segregujemy śmieci na 2 frakcje:

Odpad biodegradowalny – kwiaty bez doniczek i bez ziemi (otrzepane korzenie), wieńce i wiązanki bez plastykowych wstawek, szarf, drutów itp.;

oraz odpady zmieszane. Czyli wszystko co nie jest odpadem biodegradowalnym jest na cmentarzu odpadem zmieszanym. Do tematu będziemy jeszcze wracać.