II Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne - Ogłoszenia - Parafia Tykocin

II Niedziela Zwykła – ogłoszenia parafialne

Bogu niech będą dzięki za dar wspólnych, kolędowych spotkań w rodzinach naszej parafii. Po raz kolejny doświadczyliśmy Waszej wielkiej życzliwości i zrozumienia problemów, które wymagają rozwiązania. Dziękujemy także za cenne uwagi, które pomogą nam porządkować różne przestrzenie funkcjonowania parafii. Wszystkim rodzinom, goszczących nas w swoich domach składamy serdeczne – Bóg zapłać!

Oto podstawowe dane, opisujące naszą parafię. W 1 041 rodzinach zamieszkuje 3 553 osoby (3 583 w 2018 roku). Ciągle bardzo skomplikowany jest status osób, które już od lat przebywają poza granicami Polski – właściwie już nie należących do naszej parafii, a co za tym idzie niewiele angażujących się w życie Wspólnoty. Zachęcamy, by w przypadku chrztów dzieci, pierwszych komunii, ślubów, innych religijnych posług, zaświadczeń dla chrzestnych – osoby takie rozpoczynały załatwianie wszelkich formalności od parafii miejsca zamieszkania. Nie będziemy akceptowali sytuacji, gdy dana rodzina całymi latami przebywa poza parafią, nie chodzi tutaj do kościoła, nie korzysta z rekolekcji, nie przyjmuje po kolędzie, a w chwili chrztu dziecka, pogrzebu, ślubu – przypomina sobie o nas. To nie jest nasza wina, że ktoś całymi latami nie utożsamia się z naszą wspólnotą, a w chwilach szczególnych, wyżej wymienionych – twierdzi, że należy do Parafii Tykocin.

         Można stwierdzić, że prawie wszyscy nasi parafianie to ludzie wierzący i praktykujący, chociaż niektóre osoby łatwiej spotkać po kolędzie, jak na niedzielnej Mszy Świętej. W ubiegłym roku z Sakramentu Pokuty nie skorzystało 29 osób; jest to znacznie mniej niż w 2017 roku. Podczas kolędy naliczyliśmy 34 małżeństwa rozbite. Ponawiamy zatem nasz ubiegłoroczny apel – dbajcie o zgodę w rodzinach i sąsiedztwie; nie obawiajcie się przejść przez przebaczenie. Sama racja, prawda, trwanie przy swoim zdaniu, bez miłości są nic nie warte! W rozwiązaniu problemów pomóc może jedynie miłość – nie nienawiść.

Kolejnym elementem kryzysu rodziny są związki niesakramentalne. W parafii Tykocin zamieszkuje obecnie 38 konkubinatów. Ponawiamy naszą co roku przedstawianą propozycję dla wszystkich rodzin, pragnących zawrzeć Sakrament Małżeństwa, by zgłosiły się do kancelarii parafialnej najbliższym czasie, a otrzymają wsparcie w procedurach kancelaryjnych oraz nie zapłacą ani grosza za zapowiedzi i uroczystości ślubne w kościele.

         Pragnę podziękować za wyjątkowe zrozumienie problemów stojących przed naszą wspólnotą. Przejawem wielkiej Waszej życzliwości i akceptacji przedstawianych przez nas planów jest zebrana podczas kolędy, na poczet tegorocznych remontów rekordowa kwota 171 230 złotych (przy 168 400 zł w 2018 roku).

         Podsumowując – tegoroczna kolęda potwierdziła słuszność podjętych przed kilku laty decyzji inwestycyjnych i zrozumienie (przez większość rodzin) problemów, jakie przed nami stoją. Z Bożą pomocą będziemy się starali konsekwentnie zdążać do wyznaczonego celu. Raz jeszcze – Bóg zapłać!

         2. Dziękujemy Paniom ze Stelmachowa Kolonii za pomoc we wczorajszym sprzątaniu kościoła, z prośbą o podobne wsparcie na sobotę 26 stycznia, na godzinę 10.00 zwracamy się do rodzin z ul. Klasztornej.

3. Pragniemy przypomnieć wszystkim zainteresowanym, wybierającym się na organizowany przez naszą parafię zimowy wypoczynek – wyjazd jutro o godzinie 8.00, z parkingu przed kościołem. Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym wiele dzieci będzie mogło doświadczyć radości wypoczynku w górach. Bóg wam zapłać!

4. Parafia  i Centrum Kultury w Tykocinie serdecznie na koncert kolęd w wykonaniu dzieci  z Centrum Kulturalno – Bibliotecznego w Sokołach, który odbędzie się w niedzielę 27 stycznia br. po Mszy Świętej o godzinie 12.00.

Serdecznie zapraszamy, zwłaszcza rodziców z dziećmi, może to być dobra okazja, aby również w Tykocinie powstała grupa młodych artystów śpiewających na chwałę Pana, jak czyni to już nasza schola.